Sağlık

Bu ağaç zehrinin bir damlası bile yılan zehrinden 10 kat daha etkili

Bu ağaç görenlerini hayrete düşürüyor. İçinden çıkan sıvının 1 damlası bile en zehirli yılanın zehrinden 10 kat daha etkili. Gövdesinden zehir saçan bu ilaç eski çağlarda silah olarak bile kullanılmış.

Bizim zehirli olarak bildiğimiz hayvanlar, bitkiler veya böceklerin yanında çok ilginçtir ki birçok kimsenin bilmediği ve tek bir damasının bile en zehirli yılanın zehrinden 10 kat daha ölümcül bir zehirli ağaç türü bulunmaktadır. Bu ağacın ismi Manchineel Ağacı. Gövdesinde bulundurduğu bu efsanevi zehir sayesinde Guinness Rekorlar Kitabında yer almaya hak kazanmış. Bu ağaç türü, Florida, Bahama, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika gibi bölgelerde yetişip yaşam sürmektedir. Ağacın bulunduğu bölgede değil ağacın gövdesine dokunmak, yanına yaklaşmak bile yasak.

Böyle bir katil ağacın birine zarar verebilmesi için parmak ucunuzla dokunmak bile yeterli oluyor. Bu ağaca yanlışlıkla dokunulduğunda oluşan semptomlar gözlenmiş. Ağaca ilk kez dokunan kişilerin sağlık durumları yoğun bakıma gidebilecek kadar kötü olabiliyor. Dokunulduğu anda ellerde ve vücutta kızarıklıklar ve deride dökülmeler başlıyor. Titreme ile başlayan ilk belirti akabinde ateşle seyrediyor.

Bu ağacın gövdesinde bulunan yılan zehrinden bile 10 kat daha güçlü olan bu zehir vücudumuzun herhangi bir bölgesiyle temas ettiyse vücut bu zehre karşı tepkime veriyor ve reaksiyon gerçekleştirerek kabarcıklar oluşmaya başlıyor. Eğer yağmurlu bir zamanda ağaca yaklaşmışsanız dikkat edin. Çünkü yağmur damlalarıyla birlikte karışan ve sizin üzerinize sıçrayan bu seyreltilmiş sıvının bile tehlikesi çok fazla.

Yanan bir Manchineel ağacı görüyorsanız yanına yaklaşmamanızda fayda var. Çünkü yanan bu ağacın dumanı göze temas ederse görme bozukluklarına hatta körlüğe kadar ilerleyen sorunlara sebebiyet verebilir.

Yanlışlıkla bu ağacın meyvesini ısırırsanız yediğiniz son yiyecek olabilir. Çünkü bu ağacın meyvesi de kendisi gibi bir o kadar zehirli. Vücudunuzda ölümle sonuçlanan reaksiyonlar oluşturabilir. Bu yüzdendir ki ağacın bulunduğu tüm bölgelerde bu ağaç için özel güvenlik önlemleri alınmakta ve çevresi her yerden görülebilecek güvenlik levhaları ile kaplı.

Başa dön tuşu