Teknoloji

Apple’a mahkeme kararı! Şarj adaptörleri kutuya tekrar girecek!

Apple, iPhone kutuları içerisine şarj adaptörleri eklemediği takdirde bazı ülkelerde satıştan kaldırılacak.

Apple geçtiğimiz yıllarda şarj adaptörleri ile ilgili aldığı bir ile iPhone başta olmak üzere birçok ürünün kutusundan çıkardı. Tabii bunu büyük miktarda karbon emisyonunu önlemek için yaptığını ve zaten herkesin evinde en az birkaç tane adaptör bulunduğunu aktarmıştı. Fakat bazı devletler bu açıklamayı pek de ikna edici bulmamış olacak ki alınan kararı kabul etmediğini ifade ettiler.

Fransa’dan sonra Brezilya’da da Apple ürünleri şarj adaptörleri ile birlikte satılacak

Geçtiğimiz mayıs ayında Brezilyalı bir vatandaş Apple ve Samsung’a kutunun içerisinde şarj adaptörlerini çıkardığı için dava açarak ve 5,2 milyon dolar kazandı. Fakat burada mahkeme markalar için emsal olacak bir karar almadı. Yani şarj aletlerinin kutuya geri dönmesi gerektiğini belirtmedi.

Brezilya’da da iPhone kutularına adaptör ve kulaklık girebilir

Fakat bugün itibariyle yine Brezilya’da bulunan bir mahkeme Apple’a tam 2,3 milyon dolar ceza çıkardı. Ayrıca şarj aletleri kutuya eklenmedikçe Apple satışının gerçekleşmemesi yönünde de bir karar aldı. Yani Apple bu durumdan geri adım atana kadar iPhone satışlarını yasakladı. Dolayısıyla Apple, Fransa’da yaptığı gibi iPhone’a ek olarak artık kulaklık ve şarj aletini yanında gönderebilir.

Bir çok firma Apple’nin izinden gitmişti

Apple başta olmak üzere birçok şirket artık bu şekilde satış gerçekleştiriyor. Samsung ve Xiaomi gibi pazarın önemli liderleri bile Apple’ın bu kararıyla ilk başta dalga geçen reklamlar yayınladığı halde satışlara olumsuz bir etkisinin yansımadığını gördükten sonra kendileri de bu yoldan gitmeye karar vermişti.

Başa dön tuşu