Sağlık

Aile hekimliğinde yönetmelikle ilgili yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezindeki (ASM) çalışanları için, gözünüz aydın demeye az kaldı dediği bir paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan tarafından imzalanıp Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün ki çıkan sayıda yayımlandı.

Yayımlamaya göre herhangi bir ihtar puanı almamış sözleşmeli aile hekimlerime tavan ücretine yüzde 42 oranında teşvik ödemesi gerçekleştirecek. Bu ödeme 1 ile 10 arasında ihtar puanı alanlara 1 ay, 11 ile 20 arasında puan alanlara 2 ay, puanı 21 ve üzerindeyse 3 ay süre ile ödeme gerçekleştirilmeyecek.

Çalışma süresi arttıkça teşvik ödemesi de artacak

Aile hekimleri tarafından yapılan muayene sayısı günlük 41 ile 50 kişi arasında olursa tavan ücretin yüzde 10’u, 51 ile 60 kişi arasında olursa tavan ücretin yüzde 21’i, 61 ile 75 kişi arasında olursa taban ücretin yüzde 31’i, 76 ve üzerinde olması dahilinde tavan ücretin yüzde 42’si oranlarında teşvik ödemesi gerçekleştirilecek.

Teşvik ödemeleri kapsamında aile sağlığı çalışanlarınca hiçbir ihtar puanı almamış olmarı durumunda tavan ücretin yüzde 3’ü oranında ödeme gerçekleştirilecek. Aile Hekimliği birimleri tarafından yapılan günlük muayene sayıları 40 ile 60 kişi arasındaysa tavan puanın yüzde 1,5’u, 61 ve üzerinde olması durumunda ise tavan ücretin yüzde 3’ü oranında teşvik ödemesi yapılacak.

Fahrettin Koca paylaştı

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın imzası ile yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik ile alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Fahrettin Koca yaptığı paylaşımda, aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını ve bu kapsamda çalışan tüm çalışanlara hayırlı olsun ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu