Teknoloji

66 milyon yıllık dev kertenkele fosili ortaya çıktı

Bilim insanları dev deniz kertenkelesi ait olduğu bilinen 66 milyon yıllık bir fosil bulduklarını aktardı.

Sözü edilen bu dev yaratık geç kretase (100, milyon- 66 milyon yıl önce) döneminde yaşamış olan okyanusları avlayan dev deniz sürüngenleri olan mosasaur türüne ait bir kertenkele.

Bulunan diğer kalıntılarla birlikte; fosilin dişlerindeki oluşan aşınmadan dolayı bu korkutucu hayvanın nazik bir dev olmadığını, deniz kaplumbağaları, plesiosaurlar ve diğer mosasaurlar gibi korkutucu ve zorlu avlarla beslendiğini gösteriyor.

Bu Thalassotitain’in büyük bir olasılıkla besin zincirinin en zirvesinde bir yerde olduğu ve diğer yırtıcı hayvanları kontrol altına alarak ekosistemi korumaya çalıştığı anlamına gelmektedir.

İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nden paleontolog ve evrimsel biyolog Nick Longrich durumu anlatabilmek için, Thalassotitain’in inanılmaz derecede bir korkunç hayvan olduğunu, bir komada ejderin bir büyük beyaz köpek balığı ile çapraz yandığını ve bir T. rex ile bir katil balinanın çaprazlandığını hayal edin ifadelerine yer verdi.

Benzerine rastlanmadı

Çağımızda en büyük model sürüngen olarak tanımladığımız timsahların 2 katı büyüklüğünde ve 12 metre uzunluğa ulaşabilen, mosasaurlar büyüklüğünde yaşayan hiçbir sürüngenler rastlanmamıştır.

Başa dön tuşu