Ekonomi

Yeni yılda nelere zam gelecek?

Herkesin merakla beklediği yeni yıla sayılı zaman kaldı. Merak edilen birçok konudan biri de bu yıl nelere zam gelecek? Market ve giyim gibi temel ihtiyaçlara zam gelecek mi? İşte hepsinin cevabı bu yazıda.

Bu yılda gecen yıllar gibi aralık ayının en çok merak edilen konusu yılbaşında nelere zam geleceği oldu. Asgari ücretin artmasıyla, tüketici merakla nelere zam geleceğini öğrenmek istiyor. Şimdiden market fiyatlarında yılbaşı zammı etkileri görülmeye başlandı. Yeni yılda da devam edecek gibi gözüküyor.

Tüketici gecen yıl zamdan en fazla market ve giyim alışverişinde etkilenmişti. Bu yıl da yine aynı şekilde bu kategorilerde en çok zam yapılmasına karşın, teknoloji ve ev yaşam kategorilerinde de zam oranları tüketiciyi zorladı. Bu durumda haliyle, tüketici yeni yılda da zamların nelere geleceğini merak edip, gerekli önlemli almak istiyor.

Gelecek yılda da bu geçmiş yıllarda gördüğümüz ve en çok satan kategorilerde yer alan aynı zamanda temel ihtiyaçlar kategorisinde zamların devam edileceği öngörülüyor.

Yeni yıl zam oranları nelerdir?

Yeni yıla çok az bir zaman kala yapılacak zamlar gündemde. Tüketici temel ihtiyaçlar ve diğer tümü için yapılacak zam oranlarını merak ediyor. Bu durumda gözler, zamlara çevrilmiş durumda. Henüz net olarak zam oranları bilinmiyor. Açıklanan asgari ücret artışından sonra tüketiciye ne kadar zam yapılacağı bilinmiyor.
Bu durumda tüketici zamların ağırlıklı olarak hangi kategorilerde ve ne oranda olacağını bilememekle birlikte, zamların olacağını öngörüyor. Böylece yeni zamları ve zam oranlarını bilmek için yeni yılı beklememiz şart oluyor.

Enflasyon artacak mı?

Yeni yıla girerken merak edilen bir diğer konu ise enflasyonun artıp atmayacağı konusu.

Geçen yıllarda görmüş olduğumuz hareketli piyasaların etkisiyle tüketicinin en merak ettiği konulardan biri enflasyonun bu yıl da artıp artmayacağı oldu. Peki bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi enflasyon artacak mı?
Yeni yıla sayılı zaman kala tüketicilerin aklında benzer sorular geliyor. Tüketici yeni yıla girerken enflasyonun ne gibi hareketlilik içinde olacağını, ekonominin ne yöne gideceğini şimdiden merak etmiş durumda. Yeni yılla birlikte enflasyonun değişim göstereceği kesin. Bunun ne yönde olacağını ise kestirmek pek mümkün değil. Bu yüzden, enflasyon gelecek yılda artacağı bilinmemekle birlikte, ekonomik parametrelerin ne gibi değişim göstereceği bilinmiyor.

Bu durumda gözler yeni yıla girdikten sonra piyasaların hareketliliğine çevrilmiş durumda.

Başa dön tuşu