Ekonomi

TÜSİAD Başkanı’ndan enflasyon ve faiz ile ilgili büyük tavır geldi!

TÜSİAD VE TÜRKONFED başkanları yüksek enflasyon ve faiz politikasını kullanarak hükümet hakkında eleştirilerde bulundu. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Merkez Bankası faizi ile kredi faizleri arasında artık bir bağın kalmadığını, reel kesimin kredi bulmakta güçlük çektiklerini ifade ediyor.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Anadolu Buluşmaları’nın ikincisi Mardin’de gerçekleştirildi.

Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DİCLESİFED) ev sahipliğini üstlendiği etkinlikte TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yüksek enflasyonun, iş dünyası ve hane halkları üzerinde yaşanan olumsuzlukları vurguladı.

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “Hepimizin biliyoruz ki ekonomimizde son dönemlerde önemli refah kaybı ve enflasyon artışının tam olarak içerisindeyiz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomi hiçbir kesime; ne hane halkına, ne reel kesime, ne de finans sektörüne hiçbir faydası görülmez.” Sözlerini kullandı.

Politikayı eleştirdi

“Enflasyon-kur-faiz arasında oluşan girdaptan ekonomimizi sağlam bir şekilde çıkarmamız gerek. Enerjimizi global ekonomi ile değişen sistemi anlamak ve bu sisteme nasıl uyum sağlayacağımıza harcamamız gerektiği gibi konulara harcamalıyız.” sözlerini kullanan Turan, uygulanmakta olan faiz politikasını da eleştirdi.

enflasyon sorunu ilk planda tutulmalı

Türkiye’nin her şeyden önce ilk sorununun enflasyon olduğunu dile getiren TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Yüksek büyümenin toplumsal refah yaratması düşünülürken, gelir dağılımında yaşanan eşitsizlikten dolayı ülkemizin her şeyden önce enflasyon sorununu ön planda tutması gerekiyor.” söylemlerinde bulundu.

Başa dön tuşu