Ekonomi

Türkiye’de ailelerin insanca yaşayabilmeleri için ayda en az 26 bin 485 liraya ihtiyaçları var

Türkiye Sendikalar Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) Türkiye’de yaşam maliyeti araştırması yaptığı ve dört kişilik bir ailenin insana yakışır bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken aylık harcamanın 26 bin 485 TL olduğu ortaya çıktı. Bu tutara gıda, giyim, barınma (kira, elektrik, su), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar dahildir. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken asgari miktar olan “açlık sınırı” da aylık 8.130,56 lira olarak belirlendi. Araştırma ayrıca, Türkiye’de düşük gelirli bireylerin ve hanehalklarının satın alma gücünün, genel enflasyon oranından yüksek olan gıda enflasyonu nedeniyle düştüğüne de dikkat çekiyor.

TÜRK-İŞ, çeşitli sektörlerde 500.000’den fazla işçiyi temsil eden Türkiye’deki büyük bir sendika konfederasyonudur. Aralık 2022’de kuruluş, ülkede yaşamanın maliyeti üzerine bir araştırma yaptı ve dört kişilik bir ailenin insana yakışır bir yaşam sürmesi için gereken minimum harcamayı belirledi. Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin gıda, giyim, barınma (kira, elektrik, su), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçları içeren “yoksulluk sınırı” ayda 26 bin 485 lira. . Bu miktar, dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için gereken asgari miktar olarak kabul ediliyor.

Araştırma ayrıca dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken minimum miktar olan “açlık sınırını” da belirledi. Açlık sınırı aylık 8 bin 130,56 lira olarak belirlendi. Kuruluş, Türkiye’de dar gelirli bireylerin ve hanelerin satın alma gücünün, genel enflasyon oranından yüksek olan gıda enflasyonu nedeniyle düşüşe geçtiğini kaydetti.

TÜRK-İŞ tarafından yürütülen araştırma, Türkiye’deki ailelerin, özellikle de düşük gelirli ailelerin karşılaştığı ekonomik zorlukları vurgulamaktadır. Örgüt, hükümeti ve işverenleri bu zorlukları ele almak ve işçilerin ve ailelerinin yaşam standartlarını iyileştirmek için önlemler almaya çağırdı.

Başa dön tuşu