Ekonomi

Tether (USDT) Sallandı Bitcoin 26.000 Dolara Düştü

Kripto para balonu patladı mı? Terra Luna coin ile başlayan UST krizi derinleşiyor. Tether (USDT) coin bugün sallandı Bitcoin (BTC) 26.000 dolara düştü. Peki Bitcoin ve altcoinler niye düşüyor. Kripto paralar geri yükselecek mi?

Kripto para piyasalarında Terra Luna UST ile başlayan stablecoin krizi derinlemesine genişleyerek büyüyor. Tether, USDT işlemlerinin normal olduğu iddia ederek yaşanan olumsuzlukları inkar etmesi daha büyük sorunları peşinde getiriyor. Olumsuz gelişmelere paralel olarak, Bitcoin son 7 gün içerisinde %30 değer kaybetti. 12 Mayıs Bitcoin fiyatı 26.700 dolar seviyesine düşerek son dönemin en düşük seviyesini gördü.

Kriz Bitcoin ve Altcoinlerle Kısıtlı Kalmayabilir

Bitcoin 12 Mayıs itibariyle 26.700 dolara düştü. BTC, Aralık 2020’den beri görülen en düşük fiyatla alıcı buluyor. BTC fiyatında görülen zayıflık üzerinde en büyük etkinin Terra UST’nin kontrolden çıkmasından kaynaklandığı görülüyor. LUNA ve UST’deki kayıplar nedeniyle profesyonel fonların bile ödeme sorunları yaşadığı iddia ediliyor. Böylece alarm zillerinin sesi kripto para piyasalarının ötesine geçer.

Frank Chaparro, Twitter’da yaşananların çöküşe yol açabileceğini ifade etti. Chaparro, geleneksel piyasaların kavrulduğu 2008 krizinin artık kripto para piyasalarında Terra krizi olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Chaparro, Bitcoin ve altcoinlerde kaydedilen kayıpların fonlara da yayılacağını bildirdi.

Krizin tetikleyicisi olan Terra, bu haberi yazarken 0.18 dolar civarına geriledi. Mayıs ayının başında LUNA/USD çifti 80$’dan işlem görüyordu. Şu anda Terra UST’nin 1:1 mandalının oldukça altında. UST şu anda 0,60 dolar civarında, mevcut seviye, haftanın rekor düşük seviyesinin iki katından fazla.

Tether Endişe Veriyor

En büyük stablecoin olan Tether (USDT), son 24 saat içinde çok oynaktı. Bu oynaklık UST’nin çöküşünü hatırlattığı için Bitcoin ve altcoin yatırımcıları endişeyle karşılandı. USDT/USD, büyük borsalarda 0,99 doların altına düştü ve kripto para piyasalarının odak noktası haline geldi.

Yazma sırasında USDT/USD 0.97 dolardan işlem görüyordu. Bu açıkça 1:1 sapma olmasına rağmen, Tether teknoloji şefi Paolo Ardoino her şeyin yolunda olduğunu belirtti. Tether tarafından geliştirilen USDT, UST’den farklı olarak değerini bir algoritmadan değil, çeşitli yatırım araçları havuzundan alır. Bu, yatırımcılara USDT’lerini istedikleri zaman değiştirme fırsatı verir.

Sistem kararlılığı hakkında yorum yapan Tether teknoloji şefi Ardoino, USDT’nin geri çekilmesinin normal şekilde devam ettiğini söyledi. Ardoino, 300 milyon doların üzerindeki ödemenin zorlanmadan yapıldığını belirtti. Tether yöneticisi 1:1 işlem yapıldığını tweet atsa da bu durumun grafiklerde bir yanıt bulamadığı görülüyor.

Korkuda Al, Açgözlülükte Sat

Korku ve açgözlülük endeksi, bize Bitcoin yatırımcıları arasındaki genel hissiyat hakkında bilgi veren bir göstergedir. Arcane Research’ün son haftalık raporuna göre, BTC yatırımcıları arasında aşırı korku geri döndü. Peki şimdi satın alma zamanının geldiğinin bir işareti mi?

Tarihsel olarak, düşükler aşırı korku zamanlarında oluşma eğilimi gösterirken, piyasa aşırı açgözlü olduğunda yüksekler meydana gelir. Bu nedenle, bazı yatırımcılar aşırı korku sırasında satın almanın ve aşırı açgözlülük sırasında satmanın en uygun olduğuna inanıyor.

Şu anda endeks 12 puanla aşırı korku bölgesinde. Bu hassasiyet çoğu zaman satın alma fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Ancak bu kesin bir satın alma sinyali değil.

Endeks şu anki değerine en son bu yılın Ocak ayında ulaşmıştı. Öte yandan aşırı korku sinyalinin ardından Bitcoin fiyatının %20 düştüğü görüldü. Üstelik BTC’nin dip fiyatı düşüşten iki hafta sonra gerçekleşti.

Dolayısıyla, şu anda satın alma aşamasında olduğumuz iddiası tamamen doğru olmayabilir. Bununla birlikte, bu tür derin aşırı korku, yatırımcıların yakın gelecekte dip aramaları için bir sinyal olabilir.

Başa dön tuşu