Ekonomi

Netflix’in abone sayısı düştü! Borsada Netflix hissesi çakıldı

Dünyada en çok aboneye sahip internetten dizi ve film izleme platformu Netflix, ilk çıktığı günden bugüne ilk kez abone kaybı yaşadı. 2022 ilk çeyrek bilançosu açıklamasının ardından Netflix hissesi yüzde 25’e yakın düşerek değer kaybetti.

Netflix, 2022’nin ilk çeyreğinde 200.000 abonesini kaybettiğini ve ana nedenler olarak hane halkı paylaşım hesaplarının yaygınlığını ve artan rekabeti gösterdiğini söyledi.

Netflix şirketi, Salı günü yayınlanan ilk çeyrek kazanç raporunda bunu söyledi. Netflix ayrıca yılın ikinci çeyreğinde 2 milyon müşteri daha küçüleceğini tahmin etti.

“Sonuçlarımızın ve aşağıdaki tahminlerimizin gösterdiği gibi, gelir artışımız önemli ölçüde yavaşladı. Platform, tahmin ettiğimiz gibi doğrusal olarak kazanıyor ve Netflix başlıkları dünya çapında çok popüler” dedi.

“Ancak, hesapları paylaşan çok sayıda hane dahil edildiğinde, nispeten yüksek hane penetrasyonu, rekabetle birleştiğinde gelir artışında ters rüzgarlar yaratıyor.

“Akışa yönelik büyük COVID artışı, yakın zamana kadar resmi gizledi.

“Hizmetimizde iyileştirmeler yaparak ve çok haneli paylaşımdan daha etkin para kazanma yoluyla gelir artışımızı yeniden hızlandırmak için çalışırken, işletme marjımızı yaklaşık %20’de tutacağız.”

Yönetim düşüşü dört faktöre bağladı.

Netflix; “Birincisi, temel adreslenebilir pazarımıza (geniş bant evler) doğru büyüme hızının, kısmen doğrudan kontrol etmediğimiz, bağlı TV’lerin alımı gibi faktörlere bağlı olduğu giderek daha açık hale geliyor (izlememizin çoğunluğu TV’lerde olduğundan), isteğe bağlı eğlencenin benimsenmesi ve veri maliyetleri, ”dedi.

“Şirket, 221,6 milyon abonesine ek olarak, hizmetini kullanan ve bunun için ödeme yapmayan 100 milyondan fazla hane olduğunu söyledi.

“Şirket, YouTube, Amazon ve Hulu’nun yanı sıra lineer TV ile izleme rekabetinin son 15 yıldır güçlü olduğunu söyledi.

Dördüncüsü, durgun ekonomik büyüme, artan enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi jeopolitik olaylar ve COVID’den kaynaklanan bazı kesintilerin devam etmesi de dahil olmak üzere makro faktörlerin de etkisi olabilir” dedi.

Başa dön tuşu