Ekonomi

Evleneceklere Müjde! Fahiş Beyaz Eşya Fiyatlarına Dur Denildi

Yeni evleneceklere müjde Rekabet Kurumundan geldi. Düğün sezonu öncesi hızla yükselen beyaz eşya fiyatları hakkında e-ticaret firmalarının yüzde 50 artışa sebep olunacak kararına dur denildi.

Düğün hazırlığı içinde olan çiftlerin yeni evlerine alacakları en önemli konulardan birisi olan Beyaz eşya fiyatlarındaki hızlı yükseliş ile ilgili Rekabet Kurumu’ndan önemli karar geldi. Yaz aylarıyla birlikte hız kazanan düğünler öncesi beyaz eşyalara rağbet artıyor. Fakat beyaz eşya sektörünün ünlü firmalarından biri sadece 5 e-ticaret firması ile çalışacağını duyurması ile fiyatların yüzde 50 artacağı öngörülüyordu. Bu duyuruya istinaden Rekabet Kurumu alınan kararın rekabeti engelleyeceği gerekçesi ile karar bozuldu.

Rekabet Ortadan Kalkar

Üretici firmanın e-ticaret satış noktalarına gönderdiği yazıda, “Pazar yerleri ile ilgili objektif ve şeffaf kriterler belirlenmiştir. Kalite temelli objektif kriterler 3 ayda bir tekrar değerlendirilecektir” ifadelerine yer verilirken, böylesi bir kararın beyaz eşyada en yoğun alışveriş dönemine denk gelmesi ve enflasyonla mücadele döneminde rekabeti ortadan kaldıracağı gerekçeleriyle kabul edilemez olduğu belirtildi.

Yüzde 50 Fiyat Artışı Yaşanacaktı

100’e yakın e-ticaret platformundan çıkışı öngören karar neticesinde fiyatların hemen her üründe yüzde 50’lere varan artışlar yaşanabileceği tespit edildi.

Vatandaş lehine ticaretteki rekabet sorunlarını ortadan kaldırmakla yükümlü olan Rekabet Kurumu da beyaz eşyadaki soruna el attı. Rekabet Kurumu, beyaz eşya üreticilerini uyararak e-ticaret platformlarından köklü bir çıkışın fiyatları hızla yukarı yönlü tırmandıracağı, bu nedenle platformlardan çıkış için ortaya konulan objektif kriterlerin keyfiyet içeremeyeceği vurgulandı.

Kurum uyarısında, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin daha önce kendisine yaptığı talebi reddettiğini hatırlattı.

Başa dön tuşu