Ekonomi

Ev Sahiplerinin Yeni Bahanesi Tadilat

Son dönemde kiraların aşırı artışından dolayı, ev sahipleri kiracılarını çıkararak, daha yüksek bedele evlerini kiraya vermek için yeni bahaneler arıyor. Vicdansız ev sahiplerinin yeni buldukları bahane ise tadilat oldu. Tadilat tuzağına düşmeyin.

Son dönemde katlanarak artan ev fiyatları, kiralara da yansıdı. Son bir yıl içinde kira fiyatları kat be kat arttı. Bu durumda ise eski kiracıların ödediği kira bedelleri nispeten ucuz kaldı. Daha çok gelir elde etmek isteyen ev sahipleri ise, eski kiracılarını türlü bahanelerle tahliye ederek, daha yüksek bedellerle evlerini kiraya vermeye çalışıyor.

Ev fiyatları artık vatandaşların ev sahibi olma hayallerini söndürmüş durumda. Ortalama bir gelire sahip vatandaşlarımızın ev alması neredeyse imkansız. Bu durum kiralık evlere olan talebi de artırdı. Bu durumda kiralık ev fiyatları da katlanarak arttı. Nisan ayının enflasyon verilerinin de açıklanmasının ardından Mayıs ayında uygulanacak olan kira artış oranları %34.7 olarak belirlendi.

Kira fiyatları arttı ancak eski kiracıların ödedikleri kira bedelleri, yeni ev kiralayacaklara nispeten daha uygun kaldı. Ev sahiplerinin bazılarına yüzde 34.7 artış yetmedi. Daha fazla kira geliri elde etmek isteyen ev sahipleri ise türlü bahanelerle kiracılarını evden çıkarıp, daha yüksek bedelle yeni kiracılar bulma derdine düştü.

Yasalar, kiracıların haklarını koruyor. 5 yılı doldurmamış kiracılar için enflasyonun üzerinde kira artışı yapılamıyor. 5 yılı dolduran kiracılar için ise ev sahipleri rayiç bedel belirlenmesi için mahkemeye başvurabiliyor. Ev sahiplerinin kiracılarını tahliye etmek için bazı yasal nedenleri olması gerekiyor. Bu nedenlerden biri de tadilat. Ancak ev sahiplerinin yağacakları tadilat nedeniyle kiracılarını çıkarmaları için de bazı şartlar var.

Ev sahibinizin sizi tadilat nedeniyle tahliye edebilmesi için evde yapılacak tadilatın yıkım içermesi gerekir. Bu tadilatın yapılması için de belediyeye başvurarak onaylanan bir proje olması gerekir. Yani ev sahibiniz istemediğiniz halde sizi tadilat nedeniyle evden çıkarmak isterse, belediye onaylı tadilat projesi görmek isteyiniz.

Bazı ev sahipleri kiracılarını tahliye etmek ve bu sırada da yasal olarak bazı nedenler sunmak isterken bulduğu tadilat bahanesi, ne yazık ki aslında sadece bir bahane olarak kalıyor. Evden çıkarılarak ne yazık ki daha yüksek bedelle başka ev bulmak zorunda kalan kiracılar yasal haklarını araştırıyor. Dolayısıyla, belediye onaylı tadilat projesi olmadan evinizi boşaltmak zorunda değilsiniz.

Başa dön tuşu