Ekonomi

Benzine Zam Yolda! 20 Lirayı Geçecek

2022 yılında gelen zamlarla otomobil kullanıcılarının korkulu rüyası haline gelen akaryakıtta yeni bir zam beklentisi daha oluştu. Bu gece pompaya yansıyacak olan zamla birlikte benzinin litre fiyatı 20 liranın üzerine çıkacak.

Benzin ve motorin özellikle mart ayında neredeyse her gün gelen zamlarla birlikte günlük hayatın en büyük gider kalemlerinden biri oldu. Dünya genelinde yaşanan politik ve ekonomik gündemin yakından ilgilendirdiği brent petrol fiyatları benzinin ve mazotun pompa fiyatını doğrudan ilgilendiriyor.

Korona salgını ile başlayan tedarik sıkıntısı nedeniyle akaryakıt fiyatları oldukça yükselmişti. Salgında tüm dünya normalleşme adımlarında sona gelmişken, şubat ayının sonlarında başlayan Rusya Ukrayna savaşı tüm dünya ekonomisini alt üst etti.

Dünyanın en büyük enerji tedarikçilerinden biri olan Rusya, kendine ekonomik yaptırımlar uygulayan ülkelere karşı sert bir tavır sergiledi. Neredeyse tüm Avrupa’nın enerji ihtiyacını karşılayan Rusya’nın bu sert tavrı ciddi bir enerji sıkıntısı yaşanması konusunda endişe oluşturdu. Bu endişe nedeniyle de Brent petrol fiyatlarında artış yaşandı.

Özellikle geçtiğimiz Mart ayında benzin ve motorin fiyatları neredeyse her gün yükseldi. Brent petrolün yanı sıra döviz kurlarındaki artış da doğrudan benzin ve mazot fiyatlarına yansıdı.

Son dönemde FED’in enflasyonla mücadele için faiz artıracağına dair beklentinin doların yükselmesine neden olması ve brent petrol fiyatlarının yükselmesiyle birlikte benzine yeni bir zam beklentisi daha oluştu. Şu sıralar brent petrol fiyatları 108 doların üzerine çıkmış durumda.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzin fiyatında 1 lira 33 kuruşu bulan bir zam bekleniyor. Zam doğrudan pompa fiyatlarına yansıyacak. Dolayısıyla 20 lira sınırına dayanan benzin fiyatları 21 lirayı bulacak.

Şu an Türkiye genelinde benzin fiyatları 19 lira ile 19 lira 50 kuruş arasında değişmekte. Gece yarısı yapılacak olan zamla birlikte 30 Nisan itibariyle benzinin pompa fiyatı, 20 lira ile 21 lira arasında değişecek.

Başa dön tuşu