Ekonomi

Benzine zam geldi: Brent Petrol düştü, dolar yükseldi! Olan araç sahiplerine oldu

Vatandaşın artık isyan ettiği Akaryakıtta beklenen zam geldi, fiyatlar değişti! Bugün 11 Mayıs 2022 benzin ve motorin ne kadar oldu? Benzine zam geldi: Küresel piyasalarda Brent petrol düştü, fakat döviz kuru akaryakıtta indirime izin vermedi.

Benzine zam 11 Mayıs güncel motorin ve benzin akaryakıt fiyatları araştırılırken, küresel piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı yeniden 100 dolar seviyesine inmesine rağmen dolar kurunun 15,27 TL üstüne çıkmasıyla olan araç sahibine oldu benzin fiyatı bugünden itibaren zamlandı. Pompada Benzinin litre fiyatına yeni zamla birlikte 79 kuruş daha ilave yapıldı. İşte Ankara, İstanbul ve İzmir’de 11 Mayıs güncel benzin ve motorin fiyatları.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rus petrolüne ambargo kararları peş peşe açıklanıyor. AB, ABD Başkanı Biden’ın Rus petrol ve doğalgazı konusundaki paylaşımının ardından yeni bir yaptırım paketi için bir araya geldi. AB toplantısında Rusya’ya yönelik petrol ambargosu konusunda uzlaşma sağlanamadı. Yaptırım kararının çıkmaması ve belirsizliklerin sürmesinin ardından Brent petrolün varil fiyatı son 2 günde yüzde 9 civarında değer kaybetti. 102 doları test eden bir varil Brent petrolünün fiyatındaki düşüş nedeniyle milyonlarca sürücü akaryakıt indirimi bekliyordu.

BENZİNE 79 KURUŞLUK ZAM GELDİ

Milyonlarca araç sahibi yaşanan gelişmeleri yakından takip ederken akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi hayal oldu. Döviz kurunda yaşanan Dolar/TL fiyatının 15 lirayı aşmasıyla Brent petroldeki düşüş pompaya yansımadan zam olarak döndü. Böylece 11 Mayıs 2022 bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatına 79 kuruş zam yapıldı. Motorun fiyatı değişmedi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de benzinin litre fiyatı 21 lirayı geçti. İşte 11 Mayıs’ta benzin ve motorinde son durum…

Türkiye Petrolleri sitesinden alınan verilere göre;

İSTANBUL BENZİN VE MOTORİN FİYATI

Benzinin litre fiyatı: 21,12

Motorinin litre fiyatı: 22,06

istanbul-11-mayis-benzin-ve-motorin-fiyati.jpg

ANKARA BENZİN VE MOTORİN FİYATI

Benzinin litre fiyatı: 21,21

Motorinin litre fiyatı 22,14

ankara-11-mayis-benzin-ve-motorin-fiyati.jpg

İZMİR BENZİN VE MOTORİN FİYATI

Benzinin litre fiyatı: 21,23

Motorinin litre fiyatı: 22,15

izmir-11-mayis-benzin-ve-motorin-fiyati.jpg

Başa dön tuşu