Ekonomi

Asgari ücret için en yüksek rakam verildi! Asgari ücret ne kadar oluyor?

Yıl sonuna gelindikçe asgari ücret ne kadar olacak sorusu daha fazla merak konusu olmaya başladı.  Vergi uzmanı Murat Bal, yıl sonu enflasyonu üzerinden asgari ücreti hesaplayarak en yüksek rakamı söyledi. İşte asgari ücret miktarı…

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminleri yüzde 65.2’yi gösteriyor. Hazine ve Maliye Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz günlerde asgari ücret artışına ilişkin enflasyonun altında olmayacağını belirtmesinin ardından yeniden asgari ücret hesaplamaları gündeme gelmeye başladı.

Vergi uzmanı Murat Bal, katıldığı bir canlı yayın programında bu olasılığı değerlendirildiğinde memur maaşları ile asgari ücreti yeniden hesaplandı.

Murat konuya ilişkin olarak, “Bugün elimizdeki rakam Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi. Bu oran yeniden revize edildi. Enflasyon rakamlarında değişiklik olunca maaşlarda da beklenenden daha fazla artış olacağı tahminler ve beklentiler arasında” diyerek yaptığı hesabı paylaştı. Vergi Uzmanı Bal konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Burada en çok merak edilen konu emekli maaşlarına ve maaşlara zam oranlarının ne şekilde yansıyacağı. Şu an en düşük emekli maaşı 3500 lira, tahmin edilen beklenti oranında artış yaşanırsa, (65.2 artarsa), 5782 liraya yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise 6078’den 10040 liraya kadar çıkmış olacak.”

Asgari ücret ve memur maaşları ne kadar olacak?

“Asgari ücrette beklenen yükseliş enflasyon tahminleri doğrultusunda hesaplandığında 9086 liraya yükselmiş olacak. Memurlar maaşları da, 15 bin 040 liraya kadar bir artış yaşayacak.”

Başa dön tuşu