Ekonomi

Amazon 18.000’den fazla kişiyi işten çıkaracak

Amazon Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “belirsiz ekonomi” ve çevrimiçi perakende devinin pandemi sırasında “hızlı bir şekilde işe aldığı” gerçeğini gerekçe göstererek işgücünden 18.000’den fazla kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

CEO Andy Jassy, ​​çalışanlarına yaptığı açıklamada, “Kasım ayında yaptığımız ve bugün paylaştığımız indirimler arasında, 18.000’den fazla rolü ortadan kaldırmayı planlıyoruz” dedi. Şirket, Kasım ayında 10.000 işten çıkarma açıklamıştı.

Jassy, ​​şirketin liderliğinin “bu rol elemelerinin insanlar için zor olduğunun derinden farkında olduğunu ve bu kararları hafife almıyoruz.

“Etkilenenleri desteklemek için çalışıyoruz ve ayrılık ödemesi, geçici sağlık sigortası yardımları ve harici işe yerleştirme desteği içeren paketler sunuyoruz” dedi.

İşten çıkarmaların bir kısmının Avrupa’da olacağını söyleyen Jassy, ​​etkilenen işçilere 18 Ocak’tan itibaren bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

Ani duyurunun “takım arkadaşlarımızdan biri bu bilgiyi dışarıya sızdırdığı için” yapıldığını söyledi.

Jassy, ​​”Bu yılki inceleme, belirsiz ekonomi ve son birkaç yıldır hızla işe aldığımız için daha zor oldu.” Dedi.

Ancak Amazon, geçmişte belirsiz ve zorlu ekonomilerin üstesinden geldi ve biz de bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Perakendeci, gerçekten de pandemi sırasında teslimat talebindeki patlamayı karşılamak için intikamla işe almış ve 2020’nin başı ile 2022’nin başı arasında küresel personelini ikiye katlamıştı.

Grubun Eylül ayı sonunda dünya çapında 1,54 milyon çalışanı vardı, özellikle tatil sezonunda olmak üzere faaliyetlerin arttığı dönemlerde işe alınan mevsimlik işçiler hariç.

Teknolojik küçülme

Amazon’un işten çıkarma planı, ABD teknoloji sektörünü etkileyen son işgücü azaltmaları arasında en büyüğüdür.

Aynı zamanda Seattle merkezli şirketin tarihindeki en büyüğüdür.

Amazon, üçüncü çeyrekte net karının yıllık bazda %9 düştüğünü gördü. Ve son çeyrek için Amazon, standartlarına göre bir yıl içinde yüzde iki ila sekiz arasında, Kasım ayında anemik bir büyüme ve 2021’in aynı dönemi için 3,5’e kıyasla 0 ila 4 milyar dolar arasında bir işletme karı öngördü.

Grup, yıllık sonuçlarını 1 Şubat’ta açıklayacak.

Teknoloji sektöründe, reklama dayalı bir iş modeline sahip büyük platformlar, enflasyon ve yükselen faiz oranları karşısında harcamaları azaltan reklamverenlerin bütçe kesintileriyle karşı karşıya kalıyor.

Facebook’un ana şirketi Meta, Kasım ayında 11.000 işini veya iş gücünün yaklaşık %13’ünü kaybettiğini duyurdu. Ağustos ayının sonunda Snapchat, çalışanlarının yaklaşık %20’sini, yani yaklaşık 1.200 kişiyi işten çıkardı.

Twitter, Ekim ayında, sosyal medya platformunun 7.500 çalışanının yaklaşık yarısını derhal işten çıkaran milyarder Elon Musk tarafından satın alındı.

Ayrıca, yönetim çözümleri ve bulut teknolojisinde uzmanlaşmış IT grubu Salesforce, Çarşamba günü çalışanlarının yaklaşık %10’unu veya 8.000’den az kişiyi işten çıkardığını duyurdu.

Başa dön tuşu