Ekonomi

Altın düşecek mi yükselecek mi? 29 Nisan 2022

Altın fiyatlarında son haftalarda Fed’den gelen şahin sinyaller nedeniyle yaşanan kayıp dün ABD’den gelen büyüme verilerinin de etkisiyle durmuştu. Ekonomiye yönelik artan riskler, güvenli limanlara olan talebi artırdı. Peki Altın düşecek mi yükselecek mi

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının sertleşeceğine dair verdiği sinyallerle son haftalarda değer kaybederken, dün ABD’den gelen negatif büyüme rakamlarının da etkisiyle toparlandı. Ekonomideki riskler altın fiyatlarını desteklerken, Fed’in doları destekleyen sıkılaştırma politikası fiyatları aşağı çekiyor.

Güvenli liman olarak görülen altın, dün ABD’de açıklanan gayri safi yurtiçi hasıla verisinin beklentilerin altında kalmasıyla yükseldi. Önümüzdeki dönemde ekonomik verilerin endişeli bir seyir izlemesi, güvenli liman olarak görülen altına olan talebin artmasına neden oldu.

Büyüme Verileri Altın Fiyatını Destekledi

Ancak Rusya-Ukrayna savaşının ve Çin’deki korona virüs karantinalarının ekonomi üzerinde oluşturduğu riskler altın fiyatlarını destekleyen bir diğer unsur. Tedarik zincirindeki aksamaların ve ekonomideki diğer sorunların devam edeceği beklentisi yatırımcıların riskli varlıklar yerine güvenli limanlara yönelmesine neden olabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi 2022 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yıla göre yüzde 1,4 daraldı. Ekonomistlerin tahmini yüzde 1 büyümeydi. Bu dönemde ekonominin daralmasında devam eden tedarik zinciri sorunları, yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı etkili olmuştur.

ABD büyüme verileri ekonomiye yönelik risk sinyalleri vererek güvenli liman talebini artırarak altının günlük bazda yükselmesine neden oldu. Buna rağmen, Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artıracağı beklentileri nedeniyle altın piyasasının Eylül ayından bu yana en büyük aylık kaybını kaybedeceği düşünülüyor.

Dolar Tarihi Zirvede

Fed’in 3-4 Mayıs’ta yapacağı toplantıda politika faizinin 50 baz puan artırılabileceğini açıklaması altın fiyatlarının geri çekilmesine neden oldu. Sıkı para politikası beklentileri yükselirken, dolar küresel olarak güçlenirken altın talebi azaldı.

Yatırımcılar bu dönemde dolara ve tahvile yönelirken, dolar diğer para birimleri karşısında 20 yılın zirvesinde gezinmeye devam etti. Dolar, Nisan ayında aylık bazda son on yılın en büyük kazancını yapmaya hazırlanıyor.

Nisan’da yüzde 5,3’ün üzerinde yükselen dolar endeksi, kazanımlarını sürdürmesi halinde 2012 Mayıs ayından bu yana aylık bazda en büyük kazancına ulaşmış olacak.

Spot Piyasalarda ONS Altın Fiyatı

Bu gelişmelerle birlikte spot piyasada altının fiyatı yüzde 0,7 artarak ons ​​başına 1907 dolara yükseldi.

ABD altın vadeli işlemleri 0,8 artışla ons başına 1,906 dolara yükseldi. Altın fiyatları Nisan ayında gördükleri en yüksek seviyeden yüzde 4 düştü.

29 Nisan Cuma günü Kapalıçarşı’da gram ve çeyrek altın fiyatları

Kapalıçarşı’da altın fiyatları ise spot piyasadaki fiyatlanmanın yanında dolar/TL’deki seyir üzerinden de belirleniyor. Dolar/TL sabah saatlerinde 14,80 civarında hareket ederken gram altın 906 TL’den işlem gördü.

Çeyrek altın 1479 TL alış ve 1498 TL satış fiyatında işlem görürken Cumhuriyet altını ise 5 bin 908 TL alış ve 5 974 TL satış fiyatıyla, yarım altın 2 bin 958 TL alış ve 2 bin 998 TL satış fiyatıyla işlem gördü.

Başa dön tuşu