Ekonomi

Fed faiz artırırsa altın ne olur 2022? Altın düşer mi yükselir mi?

Altın fiyatları tepetaklak oldu. 2022 Mayıs ayı FED faiz kararı için geri sayım başladı. Büyük kayıplar veren güvenli liman Altın fiyatları; Dolar ve EURO karşısında adeta eridi. İşte Altın düşer mi yükselir mi uzman analist yorumları sizlerle.

Altın fiyatlarında FED depremi sürüyor. Bugün açıklanacak FED faiz kararı öncesi tüm piyasalar Jerome Powell’ın, alınan kararları açıklayacağı saate odaklandı. ONS altın fiyatındaki düşüş yatırımcıların dikkatinden kaçmazken Altın düşer mi yükselir mi sorularının araştırılmasına neden oldu. FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz artırırsa Altın fiyatları ne olur?

Son dakika haberi! ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti.

Fed, en son 22 yıl önce 50 baz puanlık faiz artışına gitmişti.

Dolar/TL saat 21.09 sıralarında 14.80 TL civarında seyrederken, Euro/TL 15.64 lira seviyesinde işlem görüyor.

Ons altın 1873 dolar seviyesinden işlem görürken gram altın 890 lira seviyesinde dalgalanıyor.

Ons Altın Neden Düşüyor?

Bugün Türkiye saati ile 21.00’de FED, FOMC toplantısı sonrası faiz kararını açıklayacak. Uzmanlar uzun bir süredir 50 baz puan faiz artış kararının bu toplantıda oldukça olası olduğunu vurguluyor. Bunun yanı sıra yakın dönemde haziran ayı için 75 baz puan ihtimalinin de oldukça güçlendiğine dikkat çekiliyor. ABD’de FED’in bu sert faiz artışları öncesinde ise ons altın ve riskli yatırım araçlarında satışlar hızlandı.

Enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülen sarı metal, son 22 yılın en sert faiz kararı öncesi yönünü aşağıya çevirmiş durumda. Uzmanlar, faiz artırımları ile birlikte ABD’nin enflasyonun dizginlenebileceği düşüncesinin ons altın üzerinde satış baskısı oluşturduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte bu süreçte dolar endeksinin ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin de diğer varlıklar üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu vurguluyor.

Altın İçin Yeni Hedef Neresi?

Yakın süreçte ons altın ciddi bir düşüş yaşamış olsa da değerli metalin yıl içeresinde yeniden yükselişe geçebileceğine yönelik tahminler paylaşılmaya devam ediyor. ABD merkezli Wells Fargo’nun Reel Varlık Stratejisi Başkanı John LaForge verdiği demeçte, yıl sonu için 2.100 dolar seviyelerinin hala olası olduğunu belirtti:

“Temeller iyi. Arz artışı çok düşük. Bu beş yılın en düşüklerinden birindeyiz ve yeterince altın üretemiyoruz. Nüfus arttığı sürece, insanlar hala bir şeyler satın alıyor, arz açısından hala belirli bir miktar altın artışına ihtiyacınız var ve bu yetişmiyor. Yıl sonu için 2.100 dolar mümkün.”

Wells Fargo Reel Varlık Stratejisi Başkanı John LaForge; Yakın dönemde Almanya merkezli Commerzbank’ın analistleri de paylaştıkları raporlarda, ons altın fiyatının 2022 yılının ikinci çeyreğinde 2.100 dolar seviyelerini yakalayabileceğini belirtilmişti. Analistler, düşüşe rağmen sarı metalin yakın süreçte diğer varlıklara oranla daha iyi bir performans sergilediğine dikkat çekmişti.

1.850 Dolar Seviyesi Kritik

Orta ve uzun vadede ons altın için olumlu bir grafik ortaya konulurken, analistler yeni günde paylaştıkları altın yorumları ile kısa vadede de sarı metal için önemli seviyeleri yatırımcılar ile paylaştı. Deneyimli piyasa analistlerinden Dhwani Mehta yeni günde paylaştığı analizinde, kısa vadede 1.850 dolar seviyesinin oldukça kritik olduğunu belirtti. Mehta’ya göre altın boğaları FED öncesi ise yeni bir girişimde daha bulunabilir:

1.jpg

Salı günü sert düşüşünü sürdüren ons altın 1850 seviyelerini test etti ve günü 1867 seviyelerinde kapattı. Yeni günde piyasaların gündemi FOMC toplantısı olacak. Ons altın cephesinde FED baskısı devam ediyor. TSİ 21:00’de açıklanacak faiz kararında genel kanaat, faiz oranlarında 50 baz puanlık artış yönünde adım atılabileceği yönünde. Ancak 75 baz puanlık bir faiz artışının imkansız olmadığı düşünülüyor. Ancak FED’in Haziran toplantısında ortalama bir adımla faiz oranlarını 50 baz puan, faiz oranlarını ise 75 baz puan artırması bekleniyor.

2.jpg

Altın düşecek mi yükselecek mi

Faiz kararının açıklanmasının ardından TSİ 21:30’da gözler Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısında olacak. Karar metninde yer alan açıklamalar ve Powell’ın açıklamalarıyla birlikte küresel oynaklık oldukça artacak. Yeni günde, FOMC toplantısı dışında, ekonomik takvimde 15:15 CEST’deki ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve ISM İmalat Dışı Tedarik Endeksi 17:00 CEST’de izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1870 – 1889 – 1911 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1850 – 1832 – 1816 seviyeleri destek noktası olarak takip edilecektir.

Başa dön tuşu