Güncel

Yunanistan’daki cami skandalında detaylar ortaya çıkıyor

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’ın Atina kentinde bulunan Atina Camii’ndeki yönetim skandalına tepki göstermişti. Avrupa’da Cami olmayan tek başkent olan Atina’da ısrarlar sonucu kubbesiz ve minaresiz cami yapılmıştı. Caminin yönetiminde de bir skandal ortaya çıkarken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  “Biz yapsak kıyameti koparırlar” diyerek tepki göstermişti.

Avrupa’da Cami olmayan tek başkenti olan Atina’da 2020 yılında tüm zorlama ve engellere rağmen Cami açılmıştı. Ancak caminin yönetimine atanan isimler tepki çekti. Türkiye’nin ısrarları sonucunda 2006 yılında yapımına başlanan Cami 14 yılın sonucunda tamamlanmış ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait Atıl bir yerleşke içine inşa edilmişti. 2020 yılından bu yana hizmet veren caminin kubbesi ve minaresi bulunmuyor. Ancak tüm bunların yanında yönetime atanan isimler ise kelimenin tam anlamıyla bir skandal.

ATİNA CAMİİ’NDE YÖNETİM SKANDALI

Atina’da zorla açtırılan caminin yönetimine atanan isimleri duyanları şaşkına döndü. Yunanistan yönetim ile Müslümanların ibadethanesi olan camiye 9 kişilik yönetim kurulu atadı. Bu kişilerden 5 ise Ortadoks.  Atina caminin yönetim kurulu başkanlığını Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreterliği’nde Daire Başkanı olan Konstantinos Pittadakis yapıyor. Başkan yardımcılığı görevinde ise Atina Belediyesi Yönetim Kurulu Başkanı  Nikolaos Karanikolas bulunuyor. Üstelik 9 kişiden oluşan bu kurulda 5 kişi Ortodoks ancak bir tane bile tüp bulunmuyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Müslüman Türklerin bulunduğu bölgede açılan caminin yönetiminde bir tane bile Türk bulunmamasına Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz yapsak kıyameti koparırlar” dedi.

Başa dön tuşu