Güncel

Yozgat’ta Bayram tatilinde elektrik tüketiminde büyük düşüş

ÇEDAŞ, Kurban Bayramı tatili boyunca elektrik tüketiminde düşüşü paylaştı. Kurban Bayramı tatilinde Yozgat, Sivas ve Tokat ta geçtiğimiz yıla oranla elektrik tüketimi yüzde 12,4 azaldı.

2022 yılında kurban bayramı tatili ve 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü peş peşe olunca tatil 9 güne çıkarılmıştı. Bayram tatili boyunca vatandaşlar memleketlerini ziyarete ya da tatile çıkmayı tercih etti. Türkiye’de Kurban Bayramı tatilinde büyük bir hareketlilik yaşanırken tatili öncesinde uzun bir bakım ve onarım çalışması yapan ÇEDAŞ Kurban bayramında elektrik kullanım verilerini açıkladı.

ELEKTRİK TÜKETİMİ DÜŞTÜ

ÇEDAŞ verilerine göre kurban bayramı boyunca bölgede elektrik tüketimi azaldı. Özellikle tokat-sivas ve Yozgat’ta ciddi bir düşüş görülürken geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %12,4 azaldığı öğrenildi. Kurban bayramında en çok elektrik tüketiminin olduğu gün ise hazırlıkların devam ettiği arife günü oldu.

GEÇEN YIL TATİL UZUN DEĞİLDİ

Elektrik tüketiminin azalmasındaki en önemli etken Kurban Bayramı boyunca bölgede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve aynı zamanda geçtiğimiz yılın Kurban Bayramı tatilinin bu kadar uzun olmaması oldu. Sivas, Tokat ve Yozgat’ta tatil boyunca toplam elektrik tüketimi 78784 MWh oldu.

Başa dön tuşu