Güncel

Yozgat’ın Sorgun ilçesindeki Çadır Höyük’te kazı çalışmaları devam ediyor

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde bulunan Çadır Höyük'te Arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmalarını sürdüren Arkeologlar yaklaşık 6000 yıl öncesine ait bulguları gün yüzüne çıkarmayı sürdürüyor.

Yozgat Sorgun ilçesi Peyniryemez köyünde bulunan çadırhöyük de Arkeologlar çalışmalarına devam ediyor. 35 kişilik arkeolog ekibi küçük malzemeler ve fırça yardımı ile toprağa santim santim kazarak tarihi bulguları gün yüzüne çıkarıyor. Kazı çalışmalarının 13 Temmuz’da başladığı bölgede çalışmalar 30 Ağustos tarihine kadar sürecek.

6000 YILLIK TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Sorgun ilçesi çadır höyük de devam eden kazı çalışmalarının başında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarihsel çevre değerlerini araştırma Merkezi’nde görevli Dr Deniz Erdem elde edilen bulgular hakkında açıklamalarda bulundu. Milattan önce yaklaşık 4000 milattan sonra Bizans dönemine kadar kesintisiz bir yerleşimin olduğunu belirten Erdem tarih açısından Çadır Höyük’ün çok önemli olduğunu söyledi. Höyük içerisinde 6000 yıllık teknolojik ve sosyolojik gelişimi okumanın mümkün olduğunu belirten Erdem, buradaki eserleri titizlikle gün yüzüne çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

30 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan çadır höyük de devam eden kazı çalışmaları 13 Temmuz tarihinde başlamıştı. 35 kişilik arkeolog ekibinin katılımıyla yürütülen çalışmalar 30 Ağustos tarihine kadar devam edecek. arkeolog ekibi 30 Ağustos tarihinde elde ettikleri bulguları sergilemeyi planlıyor. Diğer yandan devam eden kazı çalışmalarında dünyanın sayılı üniversitelerinden de ilginin yoğun olduğu öğrenildi.

Başa dön tuşu