Güncel

Yeni karara göre bekçiler artık gündüz saatlerinde çalışmayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çarşı ve mahalle bekçileriyle ilgili yeni bir düzenleme gerçekleştirildi. Bu kapsamda 81 ile genelde gönderimi yapıldı. Bekçiler artık gündüz saatlerinde görev almayacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından bekçilerin çalışma stillerine değişiklik yapılarak yeni çalışma sistemiyle ilgili kararlar alındı. Yeni alınan karara göre, çarşı ve mahalle bekçilerinin gündüz saatleri içerisinde artık görev yapamayacaklar.

Bu kapsamda 81 ile yeni genelge gönderimi yapıldı. Yeni düzenlemedeki kararlara göre;

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları gündüz çalışma olurları artık sona erdi.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenip ona göre düzenlemeler yapılacak.

Günlük çalışma saatleri, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi esas alınarak belirlenecek.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlar ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri dışında çalışma süreleri ve saatleri hariç hiçbir şekilde çalıştırılamayacak.

Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. gibi durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması durumunda Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve Bakanlık onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli riayet edilmesi emri il müdürlüklerine uygulanması için gönderildi.

Başa dön tuşu