Güncel

Türkiye, Ukrayna-Rusya’ya İstanbul üzerinden insani koridor önerdi

Türk ombudsmanı Şeref Malkoç , Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarından, Türk arabuluculuğu aracılığıyla yaralı askerler ve savaş alanında mahsur kalan siviller için bir insani koridor oluşturulması konusunda liderleri ikna etmelerini istedi.

İstanbul üzerinden ‘insani koridor’ açılmasını teklif ederken, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile konuyu görüşmesi bekleniyor.

Türkiye Ombudsmanlık Kurumu’na üç ay önce Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta refakatsiz çocuklar için arabuluculuk yapması yönünde bir talep geldi .

Türk Ombudsmanı Malkoç, önce Rus, ardından Ukraynalı ombudsmanlarla görüşerek yetim çocukların bulunması ve karşılıklı takasını içeren bir teklifte bulundu. Rusya ve Ukrayna’nın ombudsmanları bu öneriyi başlangıçta memnuniyetle karşıladılar ve konuyu kendi ülke yönetimleriyle görüştüler. Ancak savaş koşulları ve sürekli değişen dengeler nedeniyle her iki ülke ombudsmanı süreci ertelemiş ancak iki ülke yönetimlerindeki gevşeme ve kamuoyundaki ılımlı havanın ardından görüşme için anlaşmaya varılmıştır. Türkiye’deki ombudsmanlarının

Ukraynalı Ombudsman Dmytro Lubinets ve Rus Ombudsman Tatyana Moskalkova, geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nın oturum aralarında bir araya geldi.

Ankara’nın girişimiyle bugüne kadar sekiz toplantıya ev sahipliği yapıldı ve taraflar üç aşamalı bir plan üzerinde anlaşırken, Ukrayna 800 kişilik, Rusya ise 200 kişilik takas listesi sundu.

Toplantıların dördü Malkoç’un katılımıyla üçlü toplantı şeklinde, dördü ise Rusya ve Ukrayna ombudsmanı arasında ikili görüşmeler şeklinde gerçekleşti. Refakatsiz çocukları ailelerine kavuşturmanın yanı sıra daha geniş çerçevede bir “insani koridor” oluşturma konusunda da mutabık kaldılar. Üç aşamalı bir plan üzerinde anlaşmaya varıldı. Ayrıca çoğu sivil-asker yaralı olmak üzere yaklaşık 40 kişinin esir takası konusunda anlaştılar.

Başa dön tuşu