Güncel

Türk gençleri de başvurabiliyor! AB, 35 bin kişiye ücretsiz bilet verecek

Avrupa Birliği (AB), 18 yaşını doldurmuş 35 bin gence, Avrupa ülkelerini keşfetmeleri için ücretsiz tren bileti verecek. Başvurular 11 Ekim’de başlayacak ve 25 Ekim’de son bulacak. AB’nin programında yer alan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

AB Komisyonu’ndan gelen açıklamaya göre, tren biletleri Erasmus+ programı içinde yer alan DiscoverEU adlı girişim kapsamında dağıtım gerçekleştirilecek. Biletleri kazanmak için 11 Ekim öğle saatinde internette bulunan Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başvurular gerçekleşecek. Başvurular 25 Ekim öğle saatine kadar ise devam edecek.

2004’lüler başvuruyor

Bilet verilecek 35 bin kişi arasında yer alabilmek için, 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2004 arasında doğmuş olmanız gerek. Kazanabilmek için 5 kısa soru ile 1 yedek sorunun cevaplanması gerek.

4 arkadaş birlikte gezme fırsatı

Başvuru yapan bir kişinin koduyla 3 arkadaşı daha başvuru gerçekleştirebilecek. Bu sayede arkadaş birlikte gezme fırsatı yakalayabilecek. Biletler 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 arasında en fazla 30 gün kullanım hakkına sahip olacak.

Türkiye de programın içinde yer alıyor

Erasmus+ programı içinde yer alan AB ülkelerinin yanında; Türkiye, İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan vatandaşı olan 18 yaşındaki gençlerin de bilet kazanmaya hakları var.

40 binden fazla indirim imkanı

Gelecek yılın ilk yarısında 18 yaşına girecek olan gençler de Mart 2023’te ücretsiz tren bileti için başvuru hakkına sahip olabilecek. Bu başvuru döneminde de 35 bin ilave tren bileti dağıtılması planlanıyor. Tren bileti kazananlar buna ek olarak Avrupa’da toplu taşıma, kültürel faaliyetler, konaklama, yeme içme ve spor faaliyetleri gibi durumları gerçekleştirebilmek için 40 binden fazla indirim imkanı sunan bir indirim kartını kullanacak.

AB, 2018 yılından bu yana gençlere bu şekilde Avrupa’da geçerli 165 bin tren bileti dağıttı.

Başa dön tuşu