Güncel

Trendyol emlak girişimi bir süre askıya alındı

E-ticaret platformu olan Trendyol, bir süre önce duyurduğu Trendyol Emlak girişimini süresiz olarak askıya aldığı duyurdu.

Trendyol’dan platforma üye olmak ve emlak dükkanı açmak için başvurulanlara yapılan açıklamaya göre, 7 Temmuz 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yeni e-ticaret kanunu sonrası pazarlama yatırımlarının ve indirimlerin önemli bir ölçüde azaltılması gerekeceğine dikkat çekerken, oluşacak olan piyasa yapısında Trendyol Emlak girişimine devam etmenin pek mümkün olmayacağı belirlendi.

E-ticaret firması olan Trendyol yaptığı açıklamada, hizmetlerini çeşitlendirmek amacıyla ülkemizin e-ticaret sektörünün gelişimine katkı sağlamak ve online emlak sektöründeki canlılığı ve rekabeti arttırma hedefi ile birlikte bir süre önce Trendyol Emlak girişiminde bulunduklarını ve alt yapı çalışmalarını başlattıklarından bahsetti. Güçlü teknolojik alt yapısı ve e-ticaret alanındaki tecrübesiyle online emlak sektörünü ileriye taşıyacak örnek uygulamalar ile devreye almaya hazırlandıkları bu yeni iş kolu uygulamasında, bu sektörde çalışan paylaşlarını da bilgilendirmiş ve yapılacak olan bu yeni girişime karşılık büyük ilgi görmüştü.

Beraberinde 7 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığımızca uygulanacak yeni e-ticaret kanununa uyum sürecinde iş stratejilerini ve odak alanlarını gözden geçirmeleri gerektiğini bildirdi. Yeni kanuna göre, Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde başka platformlardan ilan hizmetleri sunumuna izin vermemektedir. Trendyol Kanuna uyum amacıyla pazarlama yatırımları ve indirimleri de önemli ölçüde azaltacak. Oluşacak olan yeni piyasada Trendyol’un, Trendyol Emlak Girişimine  devam etmesi pek mümkün görünmüyor. Bu sebepten dolayı, online emlak sektöründeki rekabeti alıcılar ve emlakçılar lehine canlandıracağına inandığı emlak sektörü yatırımı süresiz olarak askıya alındı.

Başa dön tuşu