Güncel

Sonbaharda gezmeye nereye gidilir? Tatil için neresi tercih edilmeli?

Sonbahar geldi, siz de tam tatil havası diyorsanız ancak gideceğiniz yere karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz! Havaların ne soğuk ne sıcak olduğu vakitlerdeyiz. Çok sıcak veya çok soğuk havalarda tatil yapmayı sevmiyorsanız bu havalar tam size göre. Bu havalarda gezip görebileceğiniz, tatilinizi bol aktiviteli geçirebileceğiniz yerleri sizler için derledik.

Tatile çıkacaksınız ancak bu zamanlarda nereye gidilir, neresi daha güzel ve eğlenceli olur bilemiyorsanız; doğru adrestesiniz. Sizler için tam bu havalara özel gezip görülebilecek, eğlenceli aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz yerleri Sorgun Postası Ailesi için hazırladık. Biz yazarken bile çok eğlendik, sizlerin de çok eğlenceli ve huzurlu vakitler geçireceğinize eminiz.

Bolu- Abant

Sonbahar denince eşsiz manzarası ve havası ile akla gelen ilk rotalarından biri Abant’tır. Dört mevsimde de eşsiz güzelliği ve atmosferi ile insanın üzerinde muhteşem bir etki bıraksa da sonbaharda ziyaret etmenin yeri apayrıdır.

Tertemiz bir göl ve dağ havası almak isteyenler için bulunmaz Hint kumaşı da denebilir. Bolu Merkez’in 35 km güneybatısında yer alan Abant, tam anlamı ile huzurun adresi. Burada doğayla baş başasınız. Sabah enfes bir kahvaltının ardından Abant Gölü’nün çevresinde yürüyüş gerçekleştirebilir, bisiklet turu yapılabilir veya nostaljik bir atmosfer yakalayabilmek için kahverengi güz yapraklarının arasında bir fayton gezisine çıkabilirsiniz. Göl üzerinde yapacağınız ufak bir sandal gezintisi de gününüzü oldukça ferah bir hava katacaktır.

Bolu- Yedigöller

Bolu’ya uğrayıp da bir diğer eşsiz güzelliği Yedigöller’i görmeden ayrılmak olmaz. Adeta cennetten bir köşe olan Yedigöller sonbaharı doyasıya yaşayabilmek için yaratılmış gibi. İstanbul’a yaklaşık 300 km. mesafede olan Yedigöller, isminden de anlaşıldığı gibi 7 gölün (İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, Kurugöl ve Büyükgöl) bir arada olduğu bir bölge. Bu göller arasında esrarengiz havası ile doğa yürüyüşü yapmak ise Yedigöller’de yapılacak en güzel aktiviteler arasındadır. Sonbaharda köknar, meşe, ıhlamur, gürgen ağaçlarının büründüğü renkler ile kendine hayran bırakan havası arasında ruhunuzu siz istemeseniz de eşsiz bir enerji ile doldurabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde yer alan şelale, gülen kayalar, dilek çeşmesi ve Pisagor ağacını görmeyi de sakın unutmayın. Ayrıca milli parkın çıkışında yerel halkın açmış olduğu tezgahlardan sevdikleriniz için birkaç hediyelik eşya ve organik ürün de satın alabilirsiniz.

Karabük- Safranbolu

Karabük ili sınırları içerisinde bulunan Safranbolu, 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer aldı. Yıllara yenilmeyen tarihi konakları, birbirinden güzel sokakları, içerisinde birçok şeyi barındıran çarşısı ve 19. yüzyıl Türk toplum yaşantısını yansıtması ile Safranbolu, kısa zaman içerisinde görülmesi gereken değerlerimizden başında geliyor. Safranbolu’nun müzeye dönüştürülmüş tarihi konaklarını mutlaka ziyaret etmeli, o gizemli sokaklarında sevdikleriniz ile birlikte kaybolmalı, çarşısında Safran çayı içmeli ve dönerken meşhur Safranbolu lokumunun tadına kesinlikle bakmalısınız.

Balıkesir- Adatepe

Kazdağları’nın gizemli yaşantılarından, küçük ve şirin köylerinden biri Adatepe. Dünya üzerinde en fazla oksijen oranına sahip olan 2. Bölge; Kazdağları’nın en güzel köylerinden biri olan Adatepe, sonbaharda içinizi ayrı bir huzurla dolduracağınız, bol oksijen ve temiz havası ile kaliteli uykuları tam anlamı ile tadabileceğiniz ve organik beslenmenin ne olduğunu tam olarak anlayacağınız bir rotadır. Adatepe’ye gittiğinizde; fotoğraf makinenizi elinizden düşürmek istemeyeceksiniz. Köyü gezerken eşsiz kekik kokularının arasında kaybolacak, Zeus Altarı’na çıkıp Edremit Körfezi’nin görkemli manzarasını islerken kendinizden geçeceksiniz. Adatepe’ye gelmişken zeytinyağın kalitesi olarak bilinen Balıkesir’in körfez bölgesinde yetişen organik zeytinlerinden üretilen zeytinyağlarından almayı da ihmal etmeyin. Bir defa yedikten sonra hep yemek isteyeceksiniz.

İzmir- Birgi

İzmir’in Ödemiş ilçesinin sınırlarında yer alan Birgi, yüzyıllık tarihi konakları, yüzyıllık yaşanmışlığı yansıtan kültürel birikimi ve görülmesi gereken tarihi yapıları ile sonbaharda ziyaret edebileceğiniz rotalardan bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. ÇEKÜL Vakfı’nın kentlerin kültürlerini koruyarak yaşamlarını sürdürebilmelerini amaç alarak yürüttüğü “7 Bölge 7 Kent” projesinin kapsamında olan Birgi, kendine has mimarisi ile de dikkatleri üzerine toplamayı her zaman başarıyor. Geldiğinizde çekeceğiniz fotoğrafların eşsiz güzelliği ile başınız dönecek.

Başa dön tuşu