Güncel

Son 1 gün! Bunu yapmayan çalışamayacak

Türkiye, işletme ve işyerlerinde vale hizmetleri için yeni düzenlemeler getirerek, valelerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalarını zorunlu kılmaktadır. 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yönetmelikte, gerekli sertifikaya sahip olmayan valelerin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren çalışmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Valelerin yeterlilik belgesi alabilmesi için en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olması ve yetkili bir merkezden “Psikoteknik Test Raporu” almış olması gibi belirli giriş şartlarını sağlaması gerekmektedir. Ayrıca, cinsel saldırı, çocuklara yönelik cinsel istismar, küçüklerle cinsel ilişki, hürriyetten yoksun bırakma, uyuşturucu suçları ve fuhuş gibi belirli suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekir.

Tüm Vale Şirketleri ve Çalışanları Derneği verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 100.000 valeci çalışmaktadır. 2021 yılında 2.410 vale görevlisi sertifika sınavına başvurdu ve 2.021 vale görevlisi yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.

Bu düzenleme ile Türkiye’de vale hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve vale çalışanlarının görevlerini güvenli ve etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmaları amaçlanmaktadır. Vale hizmetleri birçok işletme ve işyerinde önemli bir rol oynuyor ve yeni gereksinimlerin standartları yükseltmesi ve müşteri memnuniyetini artırması bekleniyor.

Başa dön tuşu