Güncel

Skandal iddialar sonrası ÖSYM başkanı görevden alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 KPSS lisans oturumundaki bazı soruların incelenme talimatını verdi. Skandal iddiaların ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün de görevden alındı.

ÖSYM’nin Temmuz 2022 Pazar günü yaptığı KPSS lisans sınavında, bir yayınevine ait denemelerdeki birçok sorunun aynı olduğu ortaya çıktı. Bu durum sosyal medyada büyük yankı yarattı. ÖSYM sorularla ilgili haberlerin asılsız olduğu açıklamasını yapmıştı. Konuyu yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyu yakından takip ederek Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı. Sınava giren tüm öğrencilerin hakkını korumak için azami dikkatte özen göstereceği belirtildi.

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iddiası geçen sorularla ilgili inceleme için Devlet Denetleme Kuruluna talimat verdi. Kurul incelemeden sonra Erdoğan’a rapor sunacak.

Konuyla ilgili İletişim Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz. Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu