Güncel

Scooter kullananlar dikkat! Artık buralara park edeceksiniz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mikro mobil araçlar için park alanlarının oluşturulması için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde e-scooter kullanımının yoğun olduğu dört caddeyi pilot bölge olarak belirledi.

Bu kapsamda Kadıköy semtinde Bağdat Caddesi’nde 17 adet, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde iki adet, Ethem Efendi Caddesi’nde yedi adet ve 27 adet olmak üzere toplam 53 adet mikro mobilite park yeri uygulaması tamamlandı. Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde.

Şişli ilçesinde 13 adet, Fatih ilçesinde 19 adet mikro mobilite park alanının montaj çalışmaları yapılırken, kullanımın en yoğun olduğu bölgelerde diğer ilçeler için yer seçimi çalışmaları devam ediyor.

Kadıköy Belediyesi, hatalı park edilen ve kaldırımları işgal eden, yürüme alanını daraltan ve yaya güvenliğini tehlikeye atan fazla e-scooter’ları kaldırarak belediye depolarına götürdü.

Belediye ekiplerince 17 Ocak’ta erken saatlerde çekilen e-scooter’lar, ceza kesildikten sonra sahiplerine iade edilecek.

Ulusal Hareketlilik Platformu, belediyenin hamlesi üzerine açıklama yaptı. “Kadıköy’de e-scooter ve bisiklet yolu sayısının artırılması, trafikteki araç sayısının azaltılması gerektiğine inanıyoruz.”

Kadıköy’de son üç yılda en az 682 bin 246 kişinin e-scooter kullandığını ve en az 8,1 milyon yolculuk yapıldığını öne süren Kadıköy, bugüne kadar ölümlü kaza yaşanmadığını ve kullanımda ilçenin ilk sırada yer aldığını kaydetti. Dünyada kişi başına düşen e-skuter sayısı.

Başa dön tuşu