Güncel

Salmonella virüsü belirtileri nedir, Salmonella öldürür mü bulaşıcı mı 2022?

Salmonella virüsü belirtileri nedir, Salmonella öldürür mü bulaşıcı mı 2022? Salmonella virüsü nereden ve kimden bulaşır? İşte son zamanlarda dünyaya yayılmaya başlayan Salmonella virüsü belirtileri

Salmonella virüsü belirtileri nedir, Salmonella öldürür mü bulaşıcı mı 2022? Salmonella virüsü nereden ve kimden bulaşır? İşte son zamanlarda dünyaya yayılmaya başlayan Salmonella virüsü belirtileri.. Avrupa’da ortaya çıkan ve gittikçe büyüyen Salmonella virüsünün Kinder markasının ürünlerinde tespit edildiği öğrenildi. Kinder markasından üretildiği söylenen virüsün ardında ne gibi şeyler var?

Özellikle çocukların çok sevdiği Kinder’de çıkan Salmonella virüsünün bulaşıcı olup olmadığı merak konusu oldu. Ülkelerde alarma sebep olan bu yeni virüs bulaşıcı mı merak ediliyor? Dünyaca ünlü kinder markasının ürettiği çikolatalarda olduğu söylenen bu virüs bulaşıcı mı? Salmonella virüsü öldürür mü? Salmonella virüsü belirtileri nedir, bulaşıcı mı 2022? Salmonella virüsü nereden ve kimden bulaşır? soru başlıkları arama motorlarında sıkça araştırıldı. Peki Salmonella virüsü nedir?

SALMONELLA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NEDİR NASIL BULAŞIR?

Salmonella, Enterobacteriaceae ailesinde yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Bu bakteri vücut için tehlikeli olabilecek semptomları beraberinde getirir. Salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma ve karın krampları şeklinde belirtileri vardır. Bazı insanlarda, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek derecede şiddetli görülebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde daha ciddi belirtiler ortaya çıkar.

SALMONELLA VİRÜSÜ NEREDEN BULAŞIR?

Kinder markasının bazı ürünlerinde olduğu tespit edilen Salmonella virüsü; Kaynağı bilinmeyen suların içilmesi ve kullanılması durumunda bulaşabilen bir virüstür. Aynı zamanda insan ve hayvan atıklarının uygun şekilde temizlenmeyip kaynak sulara karışması, içme ve kullanma suların yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir. Bu bakteri vücutta ishal ve bulantı semptomlarına sebep olur.

Ayrıca bu Salmonella virüsünü taşıyan; iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt, süt ürünleri gibi gıdalar, çiğ sebze ve meyve, baharat, çerez yoluyla da bulaşma olabilir. Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra hijyen kurullarına uymazsa bulaşma görülebilir. Bakteri, hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir. Bu virüs son zamanlarda Kinder marka çikolatalarda tespit edildiğinden dünya ayağa kalkmıştı.

Özellikle çocukların sıklıkla tükettiği kinder marka çikolatadan neden böyle bir ihmal yapıldığı araştırılıyor. Kinder marka çikolataların bir süre daha tüketilmemesi gerektiği tavsiye ediliyor.

Başa dön tuşu