Güncel

Oğuz Gündoğdu Kimdir Depremleri Tahmin Mi Ediyordu?

Oğuz Gündoğdu Kimdir İstanbul depremi hakkında çalışan Oğuz Gündoğdu neden öldü?

Ünlü deprembilimci Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi olan Dr. Oğuz Gündoğdu vefat haberi duyuldu. Ünlü jeofizik mühendisi olan Oğuz Gündoğdu vefat etti. Daha önce kalp ameliyatı olan ünlü mühendis Oğuz Gündoğdu kimdir, kaç yaşında soruları merak ediliyor.

Geçirdiği kalp ameliyatının ardından kısa süre önce rutin kontrollerinde damar tıkanıklığı tespit edilmişti. Sağlık durumu iyiye giderken bir anda tekrar bozulmuştu. Dr. Gündoğdu, dün Beylikdüzü’ndeki özel bir hastanede ameliyata alındı. Kendisine yapılan operasyon ile damarına stent takıldı. Geçirdiği ameliyatın Dr. Oğuz Gündoğdu, bu sabaha karşı fenalaştı ve durumu kötüye gitmeye başladı. Ünlü deprembilimci Oğuz Gündoğdu yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

OĞUZ GÜNDOĞDU KİMDİR?

Ünlü deprembilimci Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde 1947 yılında dünyaya geldi. Yıllar boyu İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliği yapmıştır. Gündoğdu evli ve 1 çocuk babasıdır. Kuzey Anadolu Fay hattı konusunda uzman olan Oğuz Gündoğdu 1999 Gölcük depreminde de aktif olarak sahalarda çalışmıştı. Ardından emekli olan Oğuz Gündoğdu MAGDER Başkanlığı yapmıştır. Birçok sivil toplum kuruluşlarında yer almıştır. İstanbul depremi hakkında bilgi sahibi olan Oğuz Gündoğdu çalışmalarına devam ediyordu. Ünlü deprembilimci Dr. Gündoğdu’nun cenazesinin yarın toprağa verilmesi bekleniyor.

Oğuz Gündoğdu’nun vefatının ardından Naci Görür mesaj yayınladı. Deprem Profesörü olan Naci Görür “Arkadaşlar, Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu’nun vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı, ailesine de sabırlar dilerim” ifadelerine yer verdi.

AFAD’DAN BAŞSAĞLIĞI

AFAD’da yazılı bir mesaj paylaştı. “İstanbul Üniversitesi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi olan deprem uzmanı, Dr. Oğuz GÜNDOĞDU aramızdan ayrılmıştır. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve bilim camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi. 74 yaşında hayatını kaybeden Oğuz Gündoğdu’nun ailesi cenaze töreninin ne zaman olacağını henüz duyurmadı.

Başa dön tuşu