Güncel

O kuş türü ilk kez Antalya’da görüntülendi!

Antalya Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, ilk kez Antalya ve civarlarında yeni bir kuş türüne rastladı. İşte o kuş türü…

Antalya Kuş Gözlem Topluluğu üyelerinden kuş gözlemcisi ve veteriner hekim Gökçe Coşkun tarafından Antalya’da yeni bir kuş türüne rastladı. Bu kuş Serik ilçesine bağlı Boğazkent’te fotoğraflandı.

Gökçe Coşkun, konu ile ilgili şu sözlerde bulundu:

“Mahmuzlu incir kuşu Antalya ve civarında ilk kez rastladığımız yeni bir kuş türü. Mahmuzlu incir kuşunu önümüzdeki senelerde Antalya’da çok aramıştık ancak bir türlü rastlayamamıştık. Pazar günü sıradan bir gözlem yaparken farklı davranışlar sergilediği için bu kuşun özellikle fotoğraflarını çektim. Bu kuşun kır incir kuşu olabileceği aklıma geldi. Sevgili Ali Atahan kır incirli kuşuna göre bir farklılık olduğunu düşünerek kuşun mahmuzlu incir kuşu olabileceğini söyledi. Konu üzerinde araştırmalar yaparken Emin Yoğurtçuoğlu da aynı şekilde değerlendirdi.

En sık Hatay ve civarında rastlanıyor

Bu kuş ülkemizde şu ana kadar 5 ülkede rastlandı. En sık görüldüğü bölge de Hatay ve civarı. Kuş gözlemi bu konuda her zaman merak duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Çünkü özellikle göç eden kuşlara ne zaman nerede rastlayabileceğimizi bir türlü kestiremiyoruz. Uzun süredir yaşadığım yoğunluktan dolayı gözlemlere katılamamıştım, bu gerçekten bana çok güzel bir ödül oldu”

Başa dön tuşu