Güncel

Maymun Çiçeği Virüsü ABD’ye Sıçradı Belirtileri Neler?

Maymun Çiçeği virüsü öldürüyor mu? Maymun Çiçeği Virüsü ilk kez nerede görüldü? Maymun Çiçeği Virüsü vaka sayısı kaç? Türkiye’de maymun çiçeği virüsü görüldü mü?

Maymun Çiçeği Virüsü ABD’ye Sıçradı Belirtileri Neler? İngiltere’de maymun çiçeği virüsü görüldü. Vatandaşlar alarma geçti. Maymun çiçeği vakalarının 9’a yükselmesi herkesi korkuttu. İspanya ve Portekiz’de de maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı önlem alınmaya başladı. Peki virüs öldürüyor mu, virüs nasıl bulaşıyor? Maymun çiçeği virüsünün ABD ve Kanada’da da tespit edildiği açıklandı. İşte merak edilenler…

İlk kez İngiltere’de tespit edilen monkeypox adlı virüs yayılmaya başladı. İlk vaka 6 Mayıs’da görüldü. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) vakalar hakkında açıklamada bulundu. Maymun çiçeği görülen yeni vakaların virüsünün endemik olduğu bir ülkeyle herhangi bir seyahat bağlantısı olmadığını açıkladı. Açıklanan bu sebeple bireylerin bulaşma yoluyla enfekte olmasının mümkün olduğunu fakat saptama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı yeni vakalardan birinin başkent Londra’da tespit edildiğini duyururken diğer vakanın ise ülkenin güney doğusunda ortaya çıktığını açıkladı. Virüse ait vaka sayısının 9’a yükseldiğini ifade etti.

DÜNYAYA YAYILMAYA BAŞLANDI

Virüs hakkında dünyada alarma geçti. Portekiz ve İspanya’da Sağlık Bakanlıkları, maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı önlem çalışmaları başlattı. Orta ve Batı Afrika’da maymundan insana geçebilen endemik bir virüsün sebep olduğu nadir bir hastalık olan maymun çiçeği hastalığının İspanya’nın başkenti Madrid’de 8 kişide görüldüğü bildirildi. Diğer bir ülke olan Portekiz’in başkenti Lizbon’da ise 5 kişide virüs tespit edildi. Hastalığı taşıyanlar karantina altına alındı. Konu ile ilgili İspanya’nın başkenti Madrid’deki hastaların sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisi yer aldı.

Maymun çiçeği virüsü ilk kez 6 Mayıs’da görüldü. Bu sebeple hızlı bir yayılmanın söz konusu olduğu bilgisi paylaşıldı. İspanya Ulusal Mikrobiyoloji Merkezi Madrid’de tespit edilen 8 hastalık vakasının maymun çiçeği virüsü olduğu konusunda ortak bir görüş olmasının yanı sıra kesin sonuçların analizlerin tamamen bitmesinin ardından detayların paylaşılacağını duyurdu.

Virüs Kanada’da görüldü. Massachusetts’li bir yolcu Kanada’ya seyahat ettikten sonra maymun çiçeği hastalığı teşhisi kondu. Bununla beraber Hastalık Kontrol Merkezi Massachusetts Halk Sağlığı merkezi geçtiğimiz gün vakanın maymun çiçeği virüsü taşıdığını doğruladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Maymun çiçeği virüsü belirtileri arasında deride döküntü ve kabarıklıklar, sırt ve kas ağrıları, ateş, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak belirtildi.

Başa dön tuşu