Güncel

Kokoreç ustalarını bile sollayacak evde kokoreç tarifi

Bugüne kadar yediğiniz tüm kokoreçlerin tadını unutun. Bu tarifi evinizde denediğinizde bir daha dışarıdan yemek istemeyeceksiniz.

Geçmişten günümüze her kültürün damak zevkine uygun bir yemektir. Koyunun ince bağırsağından yapılan kokoreç, özellikle sokak lezzetleri denildiğinde akla gelen ilk isimdir. İnce ince dilimlenmiş etler, baharatlar ile harmanlanarak ekmeğin arasına konur. Dışarıda satılan kokoreçler ise uzun bir şişe takılır ve ateşte çevrilerek pişirilir. Dışarıda bu şekilde yapılan kokoreçi evde sizlerle birlikte yapmak için en güzel tarifi bulduk.

Ev yapımı kokoreç malzemeleri

4 dilim hazır kokoreç

1 domates

2 sivri biber

Tuz

2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Karabiber

Kırmızı pul biber

Kekik

Evde kokoreç tarifi

İlk olarak aldığınız kokoreçleri yuvarlak halde ısınmış tavanın içine atın. Tavadaki kokoreçler ağır bir şekilde yavaş yavaş pişmesi dikkat edilmesi gereken noktalardan.

6-7 dakikada kokoreçler kendi yağında kavrulsun. Sonrasında kokoreçleri ateşten alarak bir kenarda bekletin. Daha sonra başka bir tavaya içine sıvı yağ dökerek yağı kızdırın. Sıvı yağ ateşte ısınırken sivri biberleri ince ince doğrayın. Domates kabuklarını soyarak küçük küpler halinde doğrayın. İki malzemeyi ocaktaki tavaya atarak soteleyin. Domates biberler pişerken 6-7 dakika pişirdiğiniz kokoreçleri küçük parçalar olacak şekilde kesin. Domates biberler suyunu çekmeye başladığında içerisine doğradığınız kokoreçleri ilave edin ve birkaç dakika tüm malzemeleri kavurun. En son tüm baharatları ilave ederek kavurma işlemini bitirin. Hazırladığınız kokoreçleri, yağa bandırılmış ekmeğin arasına doldurun. Yanında ayran ya da şalgam suyu gibi farklı içecek seçenekleri ile servis edin.

Kokoreç yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Kokoreci güvendiğiniz bir yerden almaya özen gösterin.

Kullanacağınız kekik kokorecin lezzetini çok büyük oranda artıracaktır.

Kokoreçleri yüksek ateş ya da kısık ateş yerine orta düzeydeki bir ateşte pişirmeniz de lezzetini artıracaktır.

Baharatları ölçülü kullanmaya çalışın. Ölçüyü az bir miktarda kaçırdığınızda kokorecinizin lezzeti de bozulabilir.

Servis etmeden önce ekmekleri tavadaki yağa bandırarak ekmek ve kokoreç lezzetini bütünleştirin.

Başa dön tuşu