Güncel

Kinder Sürpriz Yumurtalarda Salmonella salgını şüphesi

Çocukların vazgeçilmezi Kinder sürpriz yumurtalarda Salmonella salgını şüphesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Kinder marka ürünlerin salmonella analizi yapılması zorunluluğu getirdi. Salmonella nedir, nasıl bulaşır?

Salmonella nedir, nasıl bulaşır? Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder çikolata ürünlerinin ithalatına analiz zorunluluğu getirdi. Konuyla ilgili olarak bitkisel ithalatta yetkili 44 il müdürlüğüne yazı gönderildi.

Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Uyarı Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN’dan alınan bildirimlerde, Türkiye’nin dünya çapında Salmonella Typhimurium salgını hakkında bilgilendirildiği, salgının kaynağının Kinder markalı çikolata ürünleri olduğu, riskli ürünler ve lot numaraları geri çağrıldı. Belirtilen riskli ürünlerin resmi kontrollerin yapılması amacıyla lot numarası ile birlikte gönderildiği bildirildi.

Yazıda, “Kinder markalı ürünlerin ithalatında menşe ayrımı yapılmaksızın ikinci bir talimata kadar salgının ülkemize sıçramaması için yüzde 100 salmonella analizi yapılmasına karar verildi.”

Kinder çikolata ürünleri, Avrupa’daki bazı ülkelerdeki bir salmonella salgınıyla bağlantılı oldukları şüphesiyle geri çağrıldı.

Salmonella Nedir?

Salmonella, Amerika Birleşik Devletleri’nde gıda ile ilgili hastalıkların en sık bildirilen nedeni olan bakteri türüdür. Göremezsiniz, koklayamazsınız veya tadamazsınız.

Bu bakterilerden kaynaklanan hastalığa resmen salmonelloz denir. Mide rahatsızlığına, ishale, ateşe ve karnınızda ağrı ve kramplara neden olabilir. Çoğu insan 4 ila 7 gün içinde evde kendi kendine iyileşir.

Salmonella Ne Kadar Yaygındır?

Salmonella enfeksiyonları çok yaygındır. İnsanlar gıda zehirlenmesinden bahsettiğinde genellikle salmonelladan bahsederler. Her yıl dünya çapında on milyonlarca vaka bildirilmektedir.

Ağır vakalarda hastaneye gitmeniz gerekir. Nadiren hayatı tehdit edici olabilir.

Enfeksiyonlar yaz aylarında kıştan daha yaygındır. Bunun nedeni, yiyeceklerin soğutulmadığı yüksek sıcaklıklarda salmonella’nın hızla büyümesidir.

Salmonella Nedenleri

İnsanlar ve hayvanlar, bağırsaklarında ve dışkılarında salmonella taşıyabilirler. Bakteriler genellikle kontamine gıdalar yoluyla yayılır. Salmonella enfeksiyonunun yaygın gıda kaynakları şunları içerir:

Tavuk, hindi, ördek, sığır eti, dana eti ve domuz eti dahil çiğ ve az pişmiş et

Çiğ meyve veya sebzeler

Pastörize edilmemiş süt ve yumuşak peynir, dondurma ve yoğurt dahil diğer süt ürünleri

Çiğ veya az pişmiş yumurta

Tavuk kanadı ve fındık ezmesi gibi işlenmiş gıdalar

Salmonella’yı doğrudan şu yollarla da alabilirsiniz:

Kötü el yıkama. Banyoyu kullandıktan veya bez değiştirdikten sonra ellerinizi iyi yıkamayarak bakterileri bulaştırabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar. Köpekler, kediler, kuşlar ve sürüngenler gibi hayvanlar bakterileri taşıyabilir.

Salmonella Risk Faktörleri

Çocukların, özellikle 5 yaşın altındakilerin, Salmonella’dan hastalanma olasılığı yetişkinlerden daha fazladır. Daha yaşlı yetişkinler ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerin de enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Diğer risk faktörleri şunları içerir:

Uluslararası yolculuk. Salmonella, sanitasyonun yetersiz olduğu yerlerde daha yaygındır.
Bazı ilaçları almak. Kanser ilaçları veya steroidler bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Antasitler midenizde ne kadar asit olduğunu düşürür, bu da salmonella’nın orada hayatta kalmasını kolaylaştırır. Antibiyotikler vücudunuzdaki “iyi” bakterileri öldürebilir ve enfeksiyonla savaşmayı zorlaştırabilir.

Enflamatuar barsak hastalığı. Bu, bağırsaklarınızın astarına zarar verebilir ve salmonella’nın tutunmasını kolaylaştırır.

Salmonella Belirtileri

Salmonella enfeksiyonunun belirti ve semptomlarının çoğu mideyle ilgilidir. Onlar içerir:

Midenizdeki kramplar
kanlı kaka
İshal
Soğuk ve titreme
Ateş
Baş ağrısı
mide bulantısı
Kusmak

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Enfeksiyonu ilk kez aldıktan sonra bir haftadan uzun bir süre sonra hala genel semptomlarınız varsa doktorunuza görünün.

Küçük bir çocuk, daha yaşlı bir yetişkin veya bağışıklık sistemi zayıf olan biri, birkaç günden uzun süredir aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse bir doktora görünmelidir:

kanlı kaka

Devam eden yüksek ateş

Dehidrasyon, çok fazla sıvı kaybettiklerinde. İşaretler arasında sadece küçük miktarlarda işeme, ağız kuruluğu ve batık gözler bulunur.

Salmonella Komplikasyonları

İshal nedeniyle kaybettiklerinizi yerine koymak için yeterli sıvı almazsanız susuz kalabilirsiniz.

Salmonella enfeksiyonuna yakalanan birkaç kişi eklemlerinde de ağrı hisseder. Bir doktorun buna reaktif artrit veya Reiter sendromu dediğini duyabilirsiniz. Birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Bu durum ayrıca işerken ağrıya ve kaşınmaya, batmaya veya gözlerde ağrıya neden olabilir.

Salmonella enfeksiyonu kanınıza bulaşırsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerine bulaşabilir:

Beyninizin ve omuriliğinizin etrafındaki dokular
Kalbinizin astarı veya kalp kapakçıkları
Kemikleriniz veya kemik iliğiniz
Kan damarlarınızın astarı

Semptomlar enfeksiyondan 8 ila 72 saat sonra başlama eğilimindedir. Çoğu semptom genellikle bir haftadan fazla sürmez, ancak bağırsak hareketlerinizin normale dönmesi birkaç ay sürebilir.

Başa dön tuşu