Güncel

Kaçak Göçmenlere Yönelik Eş Zamanlı Operasyon

En çok tartışılan günden konularından biri olan mültecilerle alakalı bir operasyon gerçekleştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kentin dört bir yanında gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla yakalanan çok sayıda kaçak göçmen sınır dışı edildi.

Suriye’de patlak veren iç savaş ile birlikte yıllardır ülkemize sığınan milyonlarca kaçak göçmen Türkiye’nin en çok tartışılan gündem maddelerinin arasında yer alıyor. Kaçak olarak ülkemize giren yabancı uyruklu insanlara yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü bir operasyon düzenledi. Çok sayıda kaçak göçmen yakalandı.

Savaştan kaçan insanların ülkemize sığınmaya başladığı ilk günden bu yana tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Özellikle ekonomik manada zor günler geçirmeye başladığımız bu günlerde, devletin göçmenler için harcadığı para ve sunduğu imkanlar tartışma konusu. Ayrıca kaçak olarak ülkemize giren yabancı uyruklu insanların karıştığı olaylar ülkenin huzurunu ve güvenliğini bozuyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu artık göçmenleri ülkemizde istemiyor. Özellikle ülkemize yasal olmayan yollarla giren ve ülkenin dört bir yanına yayılan yabancı uyruklu insanlar, hiç bir denetim mekanizmasına takılmadan rahatça etrafta geziyor.

Vatandaşlarımızın hassasiyetini dikkate alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü, İstanbul’un dört bir yanında eş zamanlı operasyon başlattı. Sokak sokak, cadde cadde kaçak göçmen avına çıkan polis ekipleri tam bin 685 kaçak göçmen yakaladı. Yakalanan göçmenler sınır dışı edilmek üzere göz altına alındı.

Operasyonlar sırasında ülkeye kaçak yollarla giren özellikle Suriye uyruklu insanlar çeşitli numaralarla denetimden sıyrılmaya çalıştı. İşlemleri için emniyete götürülmek üzere otobüse bindirilen bir Suriyeli fenalaştı. Hemen sağlık ekipleri tarafından müdahale edilen adamın numara yaptığı anlaşıldı.

Ayrıca polis ekiplerince yakalanarak otobüse bindirilen bir kaçak göçmen de, ön kapıdan bindirildiği otobüsün arka kapısından yeniden kaçmaya çalıştı. Ancak kaçak geldiği İstanbul’da otobüsten kaçmaya çalışsa da polisin dikkatinden kaçamadı.

Başa dön tuşu