Güncel

İtalyan teknik adam kulüp ile milli takım farkını anlattı

MÜSİAD Vizyoner’23 Zirvesi’nde konuşan A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, önemli açıklamalarda bulundu

İSTANBUL (İGFA) – “Biz’in Gücü” temasıyla düzenlenen MÜSİAD Vizyoner’23 Zirvesi’nde katılan Türk Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şampiyonaya 8 ay kaldığını hatırlatan Montella, “Genç bir takımımız var, daha iyiye gideceğine inanıyorum. Turnuvaya 8 ay var, şimdiden bir şey söyleyemem. Bizim görevimiz düzenli olarak her şeyi takip etmek. Her futbolcumuzun birer birer kendi değerinden bağımsız olarak o anki form durumu etkili olacak. Yeni fırsatlara açığız, bu şampiyona bize yeni fırsatlar verecek. Her zaman beklemediğin bir yenilik ortaya çıkar ve farkı oluşturur” diye konuştu.

Türkiye ve İtalya’nın ortaklaşa düzenleyeceği 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Montella, “Türkiye İtalya ortak olarak Avrupa Şampiyonasını düzenlemeleri çok güzel. Türkiye’de son derece kayda değer statlar buldum. Bu organizasyon İtalya’da statların yenilenmesi için vesile olacak. Güney İtalya’yla yaşam tarzı da benziyor. Futbola birlikte yön verme fırsatımız olacak. Kültür olarak benzer iki halk. Futbola birlikte yön vermemize vesile olacak” dedi.

Kulüp takımlarıyla milli takım arasındaki farkı anlatan İtalyan teknik adam, “Milli takımda, milli bir kültür ve dil etrafında birleşiyorsunuz. Kulüplerde farklı kültürlerden, milliyetlerden gelenler olabiliyor. Milli takımda daha kolay duygu yakalayabilirsiniz. Zaman kısıtlı olsa da bunu başarmak mümkün. Kısa bir süre içinde o takım ruhunu oluşturmaya çalışıyorsunuz. Milli takımda herkes bir araya geliyor ve aynı dili konuşuyor. Aralarında bir dostluk olduğu zaman işler fark ediyor. Bütün topluluklar için geçerli bu. O dostluğun kurulması, takımı bir aile gibi görmek, futbolcular arasında belli bir paylaşım olması son derece değerli. Milli takımda böyle bir dostluk var, bu da çok önemli.”

Göreve başladıktan kısa bir süre sonran alınan Hırvatistan galibiyetine değinen Vincenzo Montella, “Kısa süremiz vardı, çok çalıştık, odaklandık. Eksiklerin neler olduğunu konuştuk. Büyük bir empati içinde çalıştık. Futbolcular da bazı şeyleri yapmamız gerektiği konusunda ikna oldular. Birlikte o yola girince o süreci yönetmek kolay oldu” dedi.

Başa dön tuşu