Güncel

İçkili Kadir Gecesi Paylaşımı Yüzünden İşlerinden Kovuldular

Bir havayolu şirketinin çalışanları, alkol masası kurmuş ve bu masada kadeh tokuştururken çekilmiş bir fotoğrafı da, “Kadir gecesi özel, rabbim kabul etsin.” sözleriyle paylaşmıştı. Bu fotoğrafta yer alan herkes işten çıkarıldı.

Geçtiğimiz kadir gecesinde yaşanan bir olay sosyal medyada büyü tepkilere yol açmıştı. Bir havayolu şirketinin bazı çalışanları, Kadir Gecesi bir mekanda toplanarak alkol aldı. Bu sırada, kadeh tokuştururken çekilen bir fotoğraf ise, “Kadir Gecesi özel, rabbim kabul etsin.” notuyla paylaşıldı. Paylaşımın ardından çığ gibi büyüyen tepkiler nedeniyle o kişiler işten kovuldu.

İslam aleminin en kutsal günlerinden biri olan Kadir Gecesi’ne yapılan bir saygısızlık sosyal medyada karşılıksız kalmadı. Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesinde çilingir sofrası kuran Pegasus Havayolları’nın bazı çalışanları, bu anları sosyal medyadan paylaştı.

Paylaşımda içki kadehlerini tokuşturdukları görülen Pegasus çalışanları, fotoğrafı paylaşırken “Kadir gecesi özel, rabbim kabul etsin.” şeklinde bir ifade kullandı. Bu ifadeler Müslüman vatandaşlar tarafından dini inançlara saygısızlık olarak nitelendirildi ve büyük tepki topladı.

Bir şirket her ne kadar çalışanlarının mesai dışındaki hayatlarındaki davranışlarından sorumlu olmasa da tepkiler Pegasus Havayolları şirketine yönelince, Pegasus da bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Şirketten yapılan açıklamada; “27 Nisan akşamı kişisel bir sosyal medya hesabı üzerinden kişiye özel bir ortamda yapılan bir paylaşımın, farklı mecralarda şirketimiz ile ilişkilendirilmesi nedeniyle açıklama yapmak isteriz. Bu görüş ve ifadeler kişisel olup şirketimizin duruşu ile bir bağı yoktur. Pegasus Hava Yolları olarak; ilgili paylaşımda yer alan dini inanç, toplumsal düşünce ve fikirlerle atfen rencide edici ifadeleri kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Bu çerçevede, konunun acilen şirketimizin etik-ahlak kuruluna aktarıldığını, gerekli aksiyonların ivedilikle alınacağını bildirmek isteriz. Kurullarımız, tüm çalışanlarımız için istisnasız uygulanmaktadır.” sözlerine yer verildi.

Bu açıklamanın ardından Pegasus Havayolları şirketi somut bir adım attı. Yeni açıklamaya göre, fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak, Müslümanların dini değerleriyle alay eden kişinin iş akdine son verildi. Ayrıca fotoğrafta masada olduğu tespit edilen ve işten kovulan kişiye eşlik eden çalışanlar ise disiplin kurulan sevk edildi.

Ayrıca toplumun genelinde büyük bir infiale yol açan olayla alakalı savcılık da harekete geçti. Savcılık, “Toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek ve aşağılamak.” suçundan soruşturma başlattı.

Başa dön tuşu