Güncel

Hıdırellez dilek duası ne zaman okunur? Hıdırellez duası okunuşu ve anlamı

Hıdırellez duası ne zaman okunur, nasıl yapılır? Hıdırellez Bayramı için ritüeller başlamıştır. Birçok vatandaş bugün Hıdırellez mi? sorusunun cevabını ararken, Hıdırellez dilek duası oku ve Hıdırellez gül ağacına dilek nasıl yapılır? araştırıyor.

Hıdırellez duası oku? Bugün Hıdırellez mi? Baharın gelişinin kutlandığı, dileklerin tutulduğu ve eğlenceli anların yaşandığı Hıdırellez, dünyanın birçok yerinde birçok kişi tarafından bayram havasında kutlanmaktadır. Tüm dileklerin yerine geldiğine inanılan ve birçok ritüelin gerçekleştirildiği bu özel gün, ülkemizin farklı yerlerinde farklı şekillerde kutlanmaktadır. Hıdırellez nedir? Halk arasında ölümsüzlüğün sırrına erdiği ve ihtiyaç sahiplerine ve muhtaçlara yardım ettiğine inanılan Hızır ve İlyas peygamberlerinin yılda bir kez bir araya geldikleri gün olarak kabul edilir. Bu noktada Hıdırellez gül ağacı duası yakından takip edildi. Peki Hıdırellez namazı nasıl kılınır? Hıdırellez duası ne zaman okunur?

Bugün Hıdırellez mi?

Asırlık geleneklerden biri olan Hıdırellez bu yıl ve her yıl 5-6 Mayıs tarihleri ​​arasında kutlanmaktadır. Bu yıl Hıdırellez tarihleri ​​Perşembe ve Cuma günlerine denk geliyor.

Hıdırellez, 2022 yılında 5 Mayıs Perşembe akşamı başlayacak ve 6 Mayıs Cuma günü ikindi namazında sona erecek.

Hıdırellez

Hıdırellez denilince akla ilk olarak yakılan ateşler geliyor. Oldukça büyük bir şekilde yakılan bu ateşlerin üzerinden atlamak ise Hıdırellez geleneği olarak biliniyor. Ateş üzerinden atlayan kişinin kötü şanstan, nazar ve hastalıktan korunduğuna inanılıyor. Bir diğer ritüel ise 5 Mayıs akşamı gül fidanlarına para asmak ve bu fidanların dibine ev, araba gibi istenilen şeylerin, dileklerin şekillerini, modellerini yapmak. 6 Mayıs günü de bu paralar alınıyor ve cüzdana konulup, bir yıl boyunca saklanıyor. Gül fidanlarının altına yapılan şekiller ise eğer bozulursa o dileğin kabul olacağına inanılıyor.

Anadolu’da yaşayanlar beyaz elbiseler giyerek, bol su ve yeşillikli alanlara, türbe ya da yatırlara gidip eğleniyor. Bu nedenle bu tür yerlere Hıdırlık deniliyor. Bu yerlerden toplanan çiçekler kaynatılıp, suyu içiliyor ve bu suyun hastalıklara şifa olduğuna inanılıyor. Hızır Sopası denilen bir ritüel de bir sopayla ağrı olan yere vurmayı betimliyor. Böylece bu sopayla vurulan yerler ağrıdan kurtulmuş oluyor.

1588582853.jpg

HIDIRELLEZ DUASI

Hıdırellez dilek duası için şöyle deniyor:

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ DUASI NE ZAMAN OKUNUR?

Hıdırellez gelenekleri arasında en yaygın olanı gül ağacı altına dilek dilemektir. Bu gelenek Hıdırellez akşamında gerçekleştirilir. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi şekil olarak da gül ağacının altına çizilebilir. Ev isteyen ev resmi, araba isteyen araba resmi çizebilir. Hıdırellez sabahı da ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve o notlar alınıp suya bırakılır.

1588582784.jpg

Hıdırellez akşamında bir diğer dilek dileme biçimi de gül ağacına para asmaktır. Asılan paralar ve dilekler 6 Mayıs 2022 sabahı erkenden geri toplanır. Para cüzdana konulur ve yıl boyunca o para harcanmaz. Hıdırellez parası kişiye o yıl boyunca darlık ve parasızlık yüzü göstermez.

Buna göre 5 Mayıs akşamı gül ağacı altına dileklerinizi yerleştirirken bu duayı okumalısınız. Ayrıca ertesi gün suya bırakırken de tekrar edebilirsiniz.

Başa dön tuşu