Güncel

Filipinler’de yolcu vapurunda çıkan yangında 7 kişi öldü

Filipinler’de 130’dan fazla kişiyi taşıyan bir feribotta çıkan yangının ardından 7 kişi öldü.

Sahil güvenlik ve görgü tanıkları, Pazartesi günü Filipinler’de 130’dan fazla kişiyi taşıyan bir feribotta çıkan yangının ardından yolcuları ve mürettebatı denize atlamaya zorladıktan sonra en az yedi kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin can güvenliğini sağladığını söyledi.

Yangın, Mercraft 2’de, Polillo Adası’ndan ana Luzon adasındaki Quezon eyaletindeki Real’e 134 yolcu ve mürettebatı taşırken sabah 06:30 sularında (Pazar GMT 10:30’da) yangın hadisesi yaşandı.

Filipinler Sahil Güvenlik sözcüsü Commodore Armando Balilo, son kayıpların bulunmasının ardından yedi kişinin öldüğünü ve 127 kişinin kurtarıldığını söyledi.

Sahil güvenlik yetkilileri, yolcuların ve mürettebatın birçoğunun suya atlamak zorunda kaldığını ve bölgedeki gemiler tarafından denizden çıkarıldığını söyledi.

Yetkililer, yangının görünüşe göre makine dairesinden çıktığını söyledi. Kontrol altına alınan enkaz Real’de kıyıya çekildi.

186 kişi kapasiteli fiberglas hızlı tekne, alev aldığında Real’e yaklaşık bir kilometre uzaklıktaydı. Polillo Adası’ndan Quezon eyaletinin Real kasabasındaki bir limana yaklaşırken çıkan yangın M/V Mercraft 2’yi kapladıktan sonra 24 kişi yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Yangın çıktığında yolcu gemisi Mercraft’tan 500 metre (1.640 fit) uzakta olan Yüzbaşı Brunette Azagra, “Hayatta kalan 40 kişiyi kurtarabildik” dedi. Ayrıca sudan iki ceset çıkarıldığını da sözlerine ekledi.

Yerel bir radyo istasyonuna konuşan Azagra, deniz koşullarını “oldukça iyi” olarak nitelendirerek, “Onlar şanslıydı, çünkü biz de Polillo’dan geldik. Bizi geçtiler, ancak hemen yakınındaydık.”

7.000’den fazla adadan oluşan bir takımada olan Filipinler’de, sık görülen fırtınalar, bakımsız tekneler, aşırı kalabalık ve güvenlik düzenlemelerinin zayıf uygulanması nedeniyle deniz kazaları yaygındır. Aralık 1987’de, Dona Paz feribotu bir yakıt tankeri ile çarpıştıktan sonra battı ve dünyanın en kötü barış zamanı deniz felaketinde 4.300’den fazla insanı öldürdü.

Başa dön tuşu