Güncel

Fiat 124’ün Lakabı Neden Hacı Murat

Fiat’ın ürettiği 124 Murat modelinin ülkemizde Hacı Murat olarak adlandırıldığını duymayan yoktur. Peki Fiat 124 neden Türkiye’de Hacı Murat olarak anılıyor? Hacı Murat lakabını nasıl almış?

Türkiye’ye ait seri üretim bir araç günümüze kadar hiç bir zaman yollara çıkmadı. Buna karşın Türk halkı bazı araçları kendi markası gibi benimse de. Yerli araba denince akla tabi ki hepimizin bildiği kuş serisi araçlar geliyor. Tofaş’ın kuş serisinden sonra ülkemizde efsaneleşmiş araçlar arasında öyle biri var ki günümüzde bile hala hastaları bulunuyor. Eski Türk filmlerinde de sürekli gördüğümüz, küçük ama kullanışlı tasarımıyla gönüllere taht kurmuş Fiat 124 Murat’ı efsaneler arasında saymazsak olmaz.

Fiat 124 ülkemizde öyle sevilmiş ki kendine özel bir lakabı bile var. Fiat 124 Murat modeli ülkemizde herkes tarafından “Hacı Murat” olarak bilinir. Peki Fiat 124 Murat neden Hacı Murat lakabıyla anılıyor?

Ülkemizde her ne kadar seri üretim yerli marka bir araç bulunmasa da, Fiat İtalyan bir marka olmasına karşın TOFAŞ işbirliği ile ülkemizde kurduğu fabrikada bazı modeller üretti. Bu modeller Türk halkı tarafından da oldukça sevildi ve milyonlarca otomobil sevdalısının gönlünde taht kurdu. Fiat 124’ün geliştirilerek Bursa’da üretilen Murat 124’de bu otomobillerden biri.

Fiat’ın TOFAŞ ile birlikte Bursa’da kurulan fabrikasında üretilen 124 modeline, Bursa’nın başkent olduğu dönemde Osmanlı Padişahı olan 1. Murat’ın ismi verildi. Fiat’ın bu jesti ise Türk halkı tarafından karşılıksız bırakılmadı. Böylelikle 124 Murat modeli Türkiye yollarındaki serüvenine başlamış oldu. 1971 yılında başlayan bu serüven tam 6 yıl sürdü ve bu süre zarfında yaklaşık olarak 135 bin araç üretildi.

Fiat 124 Murat’a Neden Hacı Murat Deniyor?

Hacı Murat ismiyle alakalı ortaya atılan bazı iddialar mevcut. Ancak bu iddiaların en güçlüsü şu ki; 1974 yılına kadar hac ibadetini yerine getirmek için otomobille seyahat etmek yasaktı. 74’te yasağın kalkmasıyla birlikte bir çok vatandaş, o dönemin en popüler arabası olan Murat 124 ile hacca gitmeye başladı.

Bilindiği gibi hac ibadetini yerine getiren kişilere “Hacı” deniyor. O dönem Türkiye’den hacca gitmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği otomobil Murat 124 olunca, artık o da “Hacı Murat” oldu. Bir insan ismi taşıyan Murat 124’ler artık Hacı Murat olarak anılmaya başladı.

Bir diğer iddiaya göre ise, 90’lı yıllarda artık eskimeye başlayan Murat 124’lere yaşlı olduğu için Hacı Murat deniyor olması. Bilindiği gibi Türk toplumunda, hac ibadetini yerine getirsin getirmesin, yaşlı insanlara saygı göstergesi olarak “Hacı” şeklinde hitap ediliyor. Ancak bir çok yaşlı sayılabilecek araç olmasına karşın sadece Murat 124’lere hacı denmesi bu iddiayı biraz zayıflatıyor. Genel kanı ise ilk iddianın doğru olduğu yönünde.

Başa dön tuşu