Güncel

Dolar koptu kopacak diyen Tunç Şatıroğlu doların pik yapacağı tarihi açıkladı

Dolar koptu kopacak diyen Tunç Şatıroğlu, katıldığı bir televizyonunda 1000 TL seviyesini geçen Gram altın fiyatını değerlendirdi. dolar/TL kuru yorumları ile dikkat çeken piyasa analisti Tunç Şatıroğlu dolar kurunun 21 TL olacağı tarihi açıkladı.

Kabine toplantısının ardından piyasalar dolar/TL kurunda yaşanacak hareketliliği takip ederken piyasa tahminleri ile dikkat çeken Tunç Şatıroğlu, dolar ve gram altın fiyatlarına yönelik değerlendirmesini açıkladı. Uzun zamandır doların baskılandığını söyleyen Tunç Şatıroğlu, dolar için yeni direnç seviyelerini açıklarken yatırımcılara özel olarak dolar ve altın analizini sıraladı.

Gram altın fiyatı dün 1000 TL bandını aşarak tarihi rekora imza attı. Dolar ise 16,50 seviyelerinde baskılanırken özellikle ons altın için yıllık değişimlere dikkat çekti. Yakın zamanda yeni rekorlar beklediğini dile getiren Şatıroğlu dolar için koptu kopacak diyerek yeni pik yapacak seviyeyi açıkladı.

dolar.jpg

DOLAR 21 TL OLACAK

Dolar ve altın Haziran ayına büyük yükselişlerle girerken gram altın direnç seviyesini kırarak 1000 TL’ye ulaştı. 900 liradan alım fırsatı bulan yatırımcılar bu süreçte kâr etmek için kapılarını açarken, dolar alanlar baskı nedeniyle tedirgin. Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, 16.50 seviyelerinde dolaşan doların baskılar sonucunda nasıl tepki vereceğini merak ederken, baskıya rağmen doların kırılma seviyesine ulaştığını söyledi. Doların 40’ının çıktığını söyleyen Şatıroğlu, şunları kaydetti:

Dolar/TL baskılanıyor. Baskılandığında bile yön yukarı. İlk hedefimiz 17.15, ikinci hedefimiz 21 lira. Bir noktada kırılmasını bekliyorum. Bundan sonra hareket hızlanacaktır. Kasım’daki durumu yaşayabiliriz. Bu durumda dolar yazın biraz baskılayabilirler. Ondan sonra kopacak. Dünyada kriz geliyor. Bu bize her şeyi kaybettirecek. Sadece dolar kazandıracak. Dolar kuru artacak. Dolarda olmak iyi seçeneklerden biri. Yoksa ons altın borsalar gibi şeylerde düşüş bekleriz. Ama dolar kurunda artış bekliyoruz”.

dolarr.jpg

ONS ALTINDAKİ YÜKSELİŞ AMERİKAN ON YILLIKLARINA BAĞLI

Altının bir tarafının Amerikan on yıllarına bağlı olduğunu belirten Şatıroğlu, bir ons altın için Salı gününe dikkat çekti. Altın için yeni bir direnç seviyesi sunan Şatıroğlu, “Amerikan on yıllarında düşüş bekliyoruz. Ama gelmiyor. Bu ons altın için kötü. 1870’in üzerinde kalırsa altın tekrar yükselir. Dolayısıyla Amerikan On Yılları” düşüşte olmalı. Salı gününden itibaren “Bundan sonra bir yükseliş olabilir. Gümüşte yükselişler kalıcı olmayabilir.”

Başa dön tuşu