Güncel

Ceviz mevsimi geldi, bilmeyenler için: ceviz nasıl toplanır, nasıl ve ne kadar kurutulur?

Ceviz ülkemiz açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Birçok hastalığın şifa kaynağı olarak bilinen ceviz, endüstriyel anlamda da oldukça kullanılan bir maddedir. Her belli miktarlarda düzenli olarak tüketilen ceviz; endüstride yağı çıkartılarak yakıt olarak da kullanılıyor. Ağacın cinsine, yetiştiği bölgeye ve sulama şekline göre ceviz hasadı farklılık gösterebilmektedir.

Ceviz hasadı ne zaman yapılır?

Ceviz hasadı cevizin çeşidine göre farklılık gösterebilir. Ancak büyük bir çoğunluğu eylül ayında toplanmaktadır. Cevizin dışını saran yeşil kabuğu hafifçe çatlamaya başladığında hasat zamanının geldiği anlaşılır.

Ceviz nasıl toplanır?

Ceviz ağacı silkilerek meyvelerin toplanması en uygun yöntemdir. İş makineleri ya da silkme işleminin yapabileceği aletler de kullanılarak dalları da silkebilirsiniz. Ancak dalları silkelemek ağacı silkelemeye göre daha zahmetli bir işlemdir. Burada asıl amaç ağaca zarar vermemektir.

Ceviz hasadı nasıl yapılır?

Hasattan önce 20 günlük bir süreçte ağaçlar en az 2 kez sulanmalıdır. Bu işlem hasadın kolay olmasını sağlar ve bu sayede meyvelerinizden daha çok verim alırsınız. Hasat zamanı geldiğinde olabildiğince hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Ancak güneşin tepede olduğu en kavurucu zamanlarda kendi sağlığınız açısından biraz mola vermekte fayda var.

Ceviz hasadı mümkün olduğunca dalları sallayarak yapılmalıdır. Ağaç dallarına bir sırık ile vurmak gelecek yılların mahsullerine zarar vermek anlamına gelir.

Hasat sonrası ceviz nasıl saklanır?

Silkeleme yöntemiyle ağaçtan düşen cevizler hızlıca toplanarak yeşil kabuğundan ayrılmalıdır. Bu işlem gerçekleştirilirken makine kullanmayı tavsiye ederiz. Yeşil kabuğundan ayrılan cevizler gölge ve hava alan bir bölgede kurutulabilir. Yeterince kuruyan cevizler çuvallara doldurularak saklanabilir. Ancak sert kabuğundan ayrılmamalıdır. Çıkarıldığı taktirde kısa sürede bayatlayarak bozulur.

Başa dön tuşu