Güncel

‘Badem Çiçeği Festivali’ Türkiye’de ilk kez Van’da gerçekleşti

Türkiye’nin Van ilindeki Akdamar Adası, Van Gölü çevresinde çiçek açan ağaçların arasında “Badem Çiçeği Festivali”ne ev sahipliği yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Badem Çiçeği Festivali”, her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen, çiçek açan ağaçların taze bir esintisini beraberinde getirdi. Festivale Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Bilmez, diğer üst düzey yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival, merkez Gevaş ilçesinden gelen kortejle başladı. Ziyaretçiler 20 dakikalık bir tekne yolculuğunun ardından adaya ulaştı. Akdamar Kilisesi önünde düzenlenen etkinlikler kapsamında folklor ekibi sahne aldı. Bu arada, fotoğraf çekimi için adaya gelen gelin ve damat, Vali Bilmez ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte halay çekti. Şiirlerin okunduğu festivalde yerel sanatçılar da Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirdi.

Festivalde konuşan Vali Bilmez, festivalde emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ederek, bundan böyle her yıl badem çiçeklerinin açtığı mevsimde Badem Çiçeği Festivali düzenleyeceklerini söyledi.

“Buradaki asıl amacımız bir yandan şehrimizi, bir yandan onlarca medeniyetin bağrında duran antik eserleri dünyaya tanıtmak. Doğal güzelliklerimizi ve zenginliklerimizi korumak, yaşamı, kültürü tanıtmak istiyoruz. , folklor ve müzik insanlarımızın dünyaya duyurulmasıdır. Bu bizim kültürümüzdür” dedi.

Akdamar Kilisesi, İslam medeniyetinin en hakim döneminde Anadolu’da inşa edilmiştir. Bu, Anadolu İslam medeniyetinin en büyük sembolüdür” dedi.

“Umarım güvenlik güçleri bölgeyi terör saldırılarından temizledikten sonra turizmde, hayvancılıkta ve sanayimizde ciddi gelişmeler görürüz. İnşallah devamı gelir” dedi.

Adaya gelen misafirler, karlı Artos Dağı, Van Gölü’nün turkuaz mavisi ve çiçek açan badem ağaçları eşliğinde manzarayı bol bol fotoğrafladılar.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, “Festivalimizin ilkini bu yıl gerçekleştirdik. Her yıl yaparak kalıcı hale getireceğiz. Etkinliklerle kent turizmine önemli katkı sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu