Güncel

Altın söylentisi nedeniyle talan ettiler

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yaklaşık 800 metre yükseklikte bulunan tarihi höyük “Altında altın var.” söylentileri ile savaş alanına döndü.

Akçadağ ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesinin Sivri bölgesinde yaklaşık 800 metre yükseklikte bulunan höyük, “Altında altın var.” söylentileriyle define avcılarının dikkatini çekti. Üzerinde çokça seramik parçasının bulunduğu höyük altın meraklısı define avcılarının hedefinde adeta bir savaş alanına döndü.

DEFİNE AVCILARININ HEDEFİ OLDU

Kaçak bir şekilde kazı yapan define avcıları olayı büyüterek altın olduğu söylenen bölgeye iş makineleri getirerek kazı yapmaya devam ettiler. Ilıcak Mahallesi sakinleri bu durumdan oldukça rahatsız. Ilıcak Mahallesi Muhtarı, İskender Şatıroğlu, “Ilıcak Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bizlerin de sivri diye adlandırdığımız bölgede bulunan höyük mü yoksa tümülüs mü olduğunu çözemediğimiz alan, defineciler tarafından tahrip edildi. Koca iş makineleri ile kazı yaptıklarını biliyoruz. Bölgenin korunmasını talep ediyoruz.” Rahatsızlığını bu sözlerle dile getirdi.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

Ilıcak Mahallesinin bir başka vatandaşı olan Osman Şatıroğlu, durumu “Dedemiz Çolak Şatıroğlu’nun Sivri denen bölgede yıllar önce meşe ağaçlarını beklerken altınlarını gömdüğü söylentileri nedeniyle çevre halkı höyüğü tahrip etti. Gelen bölgeye kazı çalışması yapıyor. Aslında söylenen kadar altın yok. Ilıcak Mahalle sakinleri olarak höyüğün korunmasını istiyoruz.” Cümleleriyle anlatıyor.

Başa dön tuşu