Güncel

Almanya’da doğalgaz krizi! Şebekeler çökebilir

Almanya’da Rus doğal gaz arzında kesinti ve bunun tetiklediği sert fiyat artışları sebebiyle elektrikli ısıtıcı satışlarındaki artışın elektrik şebekelerinde aşırı yük oluşturabileceği vurgulanarak uyarılar yapıldı.

Euronews’in haberine göre; Alman Enerji ve Su Hizmetleri Birliği Genel Müdürü Kerstin Andreae bir gazete ile gerçekleştirdiği röportajda, ucuz fiyatlı aşırı elektrik tüketen cihazların idareli kullanılmaması durumunda hanelerin daha da yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi. Andrea bu durumun zorlanan elektrik şebekelerinde kesintilere sebep olabileceğine de dikkat çekti.

Piyasa araştırmacısı GfK’nın verilerine göre, Almanlar yılın ilk yarısında 600 bin adet elektrikli ısıtıcı satın aldı. Bu rakam geçen yıla nispeten yüzde 35’lik bir oranda artış anlamına geliyor.

Satış rakamları, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sebebiyle gaz arzını kesebileceği ya da daha da kısıtlayabileceği korkusuyla hanelerin taşınabilir cihazlar da dahil olmak kaydıyla elektrikli fanlı ısıtıcıları stokladığı görülüyor. Andreae, insanların soğuk ev korkularını anladığını ancak bazı tedbirlerin de geri tepebileceğini ifade ediyor.

Almanya, diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte, Rusya’nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattından yapılan sevkiyatı durdurmasıyla birlikte enerji fiyatlarının daha da artması zorlanan hane ve sanayileri destekleyeceğini dile getirdi.

Alman hükümeti, bir kesinti olması ihtimaline karşı ilk olarak sanayi kullanıcılarının kesintiye uğrayacağını ve hanelerin kesintilerden muaf tutulacağını taahhüt ederek vatandaşların içini bir nebze olsun rahatlatmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu