Güncel

Adana’nın İlk Patika Yarışı Varda Ultra Trail başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda bu yıl ilk kez düzenlenen ve Belemedik Tabiat Parkı, Kapıkaya Kanyonu, Çakıt Vadisi, Milli Parklar ve Varda Köprüsü’nün yer aldığı Uluslararası Varda Patika Koşusu başladı.

ADANA (İGFA) – Yarışla ilgili basın toplantısı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yarış Direktörü Polat Dede ve diğer organizatörlerin katılımıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirildi.

İngiltere, Rusya, Tacikistan, Kırgızistan, Katar, Belarus, Ukrayna ve Türkiye olmak üzere 3 ayrı parkurda; 70’i yabancı 750 sporcunun yarışacağı Varda Ultra Trail; Adana Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adana Valiliği, Türkiye Atletizm Federasyonu, Adana Koşu Kulübü ve Rossist Event iş birliğiyle düzenleniyor.

Pozantı Belemedik’te yarışa başlayacak 250 sporcu trenle, Kapıkaya Kanyonu’ndan start alacak sporcular ise otobüsle başlangıç ​​noktalarına götürülecek. Yarış Direktörü Polat Dede, dünyada ilk kez yarışmacıların başlangıç ​​noktasına trenle götürüleceğini söyledi. Dede, yarışmanın her yıl tekrarlanarak daha geniş kitlelere hitap edeceğine ve Adana turizmine önemli katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

SPOR ŞEHRİ ADANA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Başkan Zeydan Karalar, müsabakaların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için Adana Büyükşehir Belediyesi sağlık ve güvenlik personeliyle yoğun bir çalışma içerisinde olacaklarını belirterek, Adana’nın birçok farklı özelliği ve güzelliği olduğunu, bunlara “Spor Şehri Adana” özelliğini de eklemek istediklerini sözlerine ekledi. birçok spor organizasyonuyla bu yolda emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. bildirdi.

Yarışın 10 Kasım’dan bir gün sonra yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Sporcuları severim’ diyerek evrensel ve önemli bir mesaj verdi. akıllı, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanlardır.'” . “Spora bakış açımız bu perspektiftendir” dedi.

VARDA ÖNEMLİ VE GÜZEL BİR COĞRAFYA

Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Varda Köprüsü ve Kapıkaya Konyonu dünyanın en önemli kültür varlıkları arasında yer alıyor. Varda Köprüsü çok kritik bir zamanda yapılmış harika bir eser. Bölge, sırf fotoğraf için bile dünyanın birçok yerinden turist çekebilecek bir coğrafya. Yarışa yurt içi ve yurt dışından çok sayıda sporcunun katılımı şunu gösteriyor; Önümüzdeki yıllarda bu etkinlik daha da büyüyecek.”

70 sporcunun katılacağı 76 kilometrelik Ultra Trail Koşusu Kapıkaya Kanyonu girişinde başladı, 250 sporcunun katılacağı 27 kilometrelik Tren Yolu Koşusu Belemedik Tabiat Parkı’nda başladı ve 14 kilometrelik Köprü Patika Koşusu, 430 sporcunun katılacağı yarış Kapıkaya Kanyonu girişinde başladı.

Organizasyonun ödül töreni yarın Adana Tren Garı önünde gerçekleştirilecek.

Başa dön tuşu