Özlem

Ekleyen admin on Oca 1st, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçmişi özlemek, geleceğe ilişkin umutsuzluğun nedenidir. Anımsamak, olumlu duygularla sözetmek ayrı, günün olumsuzlukları karşısında dünü daha iyi olarak aramak ayrı. Özellikle siyasal bağlamda partizanlıkla kötülükleri iyi göstermek, sorumluları yandaşlarının oylarını almak için kusursuz tanıtmak yöntemi, geçmişin kötülüklerini yinelememe özenine aykırı düşmektedir.

1950′li yıllarda yaşamda olmayan ya da emekleme döneminde bulunan kimi siyasetçiler, Demokrat Parti’nin neden olduğu olumsuzlukları unutturmak için, gösteri yarışına giriyorlar. Medyadaki uydularıyla birlikte, İsmet İNÖNÜ’nün geçtiği demokrasiyi yozlaştıran, beşiği cumhuriyet olan geçmişi karalayarak yol almak isteyen, “Siz isterseniz hilâfeti getirirsiniz. -Orduyu astsubaylarla yönetirim. -Kara cübbeli yargı ve bilim adamları” sözleriyle inanç sömürüsü ve dikta çıkışı yapan, vatan cephesi kuruluşlarıyla yurttaşları bölen, TBMM’nde oluşan tahkikat komisyonuyla hukukdışı girişimlerde bulunan iktidarı övgüyle anmanın yanında 1950′den öncesini karalama konuşmalarını uygun bulmanın olanağı yoktur. Bu doğrultuda Bay RTE ile Bay Binali Yıldırım’ın ve Bay Süleyman Soylu’nun önceki aylarda anma töreni konuşmaları ve iletileri, birbirlerine benzeyen tutum ve davranışlarını olumlu gösterme çabasına bağlanabilir. Özellikle Demokrat Partililerin neden oldukları 1960 olayına ilişkin sözlerin çarpıklığı siyasal sömürünün örneklerinden biridir.

DUYGU SÖMÜRÜSÜ

ATATÜRK’ün adını güç durumda kalınca anan, posterini ortamı yatıştırmak ve kendini iyi göstermek için asan kimilerinin Menderes ve arkadaşlarını göklere çıkarmalarının anlamı ve amacı çok tartışılır. Ailelerinin, yakınlarının duygularına yönelik konuşmalar, ayrılık kışkırtmaları ve acıları yenileme çabasıdır. Bunlardan yarar umarak kendilerine ilgi çekme oyunu durumun özelliğiyle bağdaşamaz.

Özlem, bir duygu yoğunluğudur. Sevdiğini, saydığını, beklediğini aramak ve anmak, ona kavuşmak isteğiyle dolup taşmak anlaşılır bir yaşam tutkusudur. Ama gerçekçilik ve içtenlik yönünden tartışılır anmalar, anılanlara saygıya ters düşen davranışlardır. Yaşam biçimlerinin ayrı olmasına karşın siyasal yönelişleriyle yöntemlerindeki benzerliğin Menderesçilerle AKP’lileri buluşturduğu sanılıyor. Menderes ve arkadaşlarını övenlerin Atatürk ve İnönü’ye karşıtlıkları, tutumları ve sözde 10 Kasım duruşlarıyla biliniyor. Değerlerimizle övünmek, onları örnek alarak daha iyi durumlara gelmeleri için çocuklarımıza anlatmak gerekirken siyasal nedenli karalamalarla bir şey yaptığını sanmak büyük bir aymazlıktır. Dünyanın bu sıkıntılı ve çalkantılı döneminde cumhuriyetimizin kurucularının değeri daha iyi ortaya çıkmaktadır. Yara açmak, yaraları yenilemek toplumsal barışı yaralar. Karşıtlık ve kin kışkırtmasından herkes sakınmalıdır.

Kanımızca, devlet biçiminin değiştirildiği, cumhuriyetin dönüştürüldüğü günümüzde alabildiğine yetkilendirilen başkanın ulusal yapımıza bakış açısı kendine özgü bir özellik taşımaktadır. Bir tür kişi egemenliği durumuna getirilen yönetim düzeni taşıdığı çelişkiler, aykırılıklar ve hukuk dışılıklarla yaşama yön vermekte, olumsuz etkileriyle sarsmaktadır.

Sömürünün her türü aykırılıktır, çirkinliktir, geçersizdir. İçtenlik ve gerçekçilik, değişmez bir soyluluktur seçkinliktir. Bu duygu ve düşüncelerle okurlarımızın yeni yılını en iyi dileklerle kutlarız.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu