2018′e VEDA, 2019′a SELAM

Ekleyen admin on Oca 1st, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Her yeni yılda, geçmiş ile gelecek arasındaki bağı anlatan,”Ataları koruk üzüm yemişler, evlatlarının dişleri kamaşmış”sözünü de hatırlayarak, geçmişi değerlendirmek ve geleceği umutla ve heyecanla kurgulamak,düşlemek, düşünmek ve planlamak gerekir.

2018′in fotoğrafı,ölüm, zulüm, göç, savaş, acı ve sancıyı yansıtmakta ve yürekler yakmakta. Diliyorum ve umut ediyorum ki ,biraz güçte olsa 2019 bunun tam tersi olsun.Umutsuz, heyecansız ve düşüncesiz yaşanmaz. Bireyin ve toplum güvene, mutluluğa huzura ve başarıya büyük gereksimi bulunmakta.

İnsanlık tarihi, bilinmeyen ve bilinen yönleriyle asırlardır akıp gidiyor.Takvimler değişse de insanlığın başına gelenler kolay değişmiyor.Olup bitenlerden canlı ve cansız bütün doğa gerçekleri ile insanlık etkilenmekte.Filozofların-bilgelerin-düşünürlerin,şairlerin sözleri bize ışık tutmaktalar:

“İyi bir kaptan,Atlantik’i Akdeniz’e döndürür;kötü bir kaptansa Akdeniz’i Atlantik haline getirebilir,”Venedik sözü…

“Göze alarak çıktık yolun yokuşunu,/Saat dursa durdurmaz zamanın yokuşunu./Sanki bir nefes gibi kimse farkında değil,/Zaman bir telli turna,gören yok uçuşunu.” Hayatı bütün yönleriyle şiirleştiren ve ” Gece günlerce sürmez,ömrü sabaha kadar “diyen şair Fikret Sezgin ,hayallerin rüyalarda kalmayacağa vurgu yapmakta. Şairler ve şiirleri olmasa,edebiyat olmasa hayatı kim anlatacak…

ürk Edebiyatı tarihine  destanları ile damgasını vuran  Dede Korkut hikâyelerinde  durgun ve sakin olmayan coşkun tabiat ve Türklerin atlı bozkır medeniyetinin temel unsuru  olan tüm hayvanlar, taşıdıkları özelliklerine göre, bir yıl on iki aya bölünerek 12 hayvanlı Türk takvimine yansıtılmıştır.Yılın ilk günü 22 mart  olarak kabul edilmiş ve ilk ay fare, diğerleri sığır,pars,tavşan,ejder,yılan,at,koyun,maymun,tavuk,köpek,domuz  ayı , dönüşümlü olarak sıralanmıştır.

On iki hayvanlı takvimin esası, baharın başlangıcı ile  başlayan olaylara ve bazı varlıklara  dayalı olarak anlatılmakta.  Her yılı temsil eden bir hayvan vardır.Bu inançlar,hayatın bir parçası olarak burçlara, aya,yıla ve yıldız fallarına da yansıtılır.

MÖ .45 yılında uygulanan Jül Sezar-Jülyen Takvimi,  1582 yılında Papa Gregoryan tarafından düzenlenen( yıl başı 25 mart) ve 1752 yılında yeniden düzenlenen Papa Gregoryan Takviminde yeni yıl bir ocak günü başlatıldı. Hz.İsa’nın doğumu günü ile ilgisi olmayan yılbaşı, tarihi kaynaklara göre , bu takvimi benimseyen her dilden, ırktan,dinden insanlarca kutlanmakta. Osmanlı Devletinde Rumi takvim 1678 yılından itibaren kullanıldı. Cumhuriyet döneminde 1925 yılında Miladi takvime geçildi. Hicri Takvimde Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç yılı olan 622 yılı başlangıç kabul edildi.

Yıllar ve asırlar artık teknolojiye ve kültür değişimine göre isimlendirilmekte.Taş,demir,kömür, maden ,enerji devirlerinden sonra günümüz “DİJİTALLEŞTİ”. Hayatın bütün yönlerini etkisi ve yetkisi altına alan bu teknoloji üzerine günümüz ve gelecek kurgulanır oldu.

Düşünce,eğitim, yayın-yayım, teknoloji, ekonomi,sanayi, ticaret,sağlık, güvenlik ve yatırım gibi tüm   öncelikli ve önemli alanlarda insanlık dünyasını etkileyerek yönlendiren “DİJİTAL TEKNOLOJİ” güncel konu olarak önümüzde duruyor.  İşte 2019 ‘da kafa yormamız gereken öncelikli konu bu. Bütün stratejiler ve konseptler bu alanda araştırma ve geliştirme peşinde.

“Şu bizim ellerin yaylası dağı/Mor koyun sütünden peyniri yağı/Gel boşu boşuna geçirme çağı/Ekin zamanında derilir oğul…/Biriz beraberiz köyde ve kentte/Saymakla bitmez ki bunlar elbette/Yiğitler ülkesi bu memlekette/Mert övülür,namert yerilir oğul…/ diyor, Darendeli  âşık Beyanî-İbrahim Güleç.

“Dünya dönüyor denir,herkes olduğu yerde./Kimse yarını görmez,değişiklik kaderde./Gecen devamlı ise güneş doğmuş sana ne?/Beyaz yelkenli olmaz karanlık denizlerde” diyen  ünlü şair rahmetli Fikret  Sezgin, NOKTA’yı koyuyor: “İnsanlar çevirmiyor,bilinmeyen çemberi./Adına dünya denmiş,döner ezelden beri./Yaşamak bir romansa elbette bir yazarı var./Herkesten iyi bilir nokta konacak yeri.”

2018′e nokta, hoş geldin 2019. Bitmeyen zaman kavramı içinde biten ömürleri, yerinde,zamanında, doğru ve verimli olarak kullanmalıdır. Her yeni yılda, bilgi, özgüven ,akıl, mantık ve felsefe ile beslenmiş düşleriniz ve düşünceleriniz sonsuz olsun…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu