Sorgun’dan kısa kısa

Ekleyen admin on Ara 11th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçmişi oku geleceği yaz projesi

YOZGAT – İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen, Sorgun İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından yürütülen “Geçmişi Oku, Geleceği Yaz” projesi hayata geçti.

Dernek Başkanı Ömer Bulut, geçmişini tanımayan, bilmeyen toplumların geleceğinin olmayacağına işaret ederek böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bulut, proje kapsamında birçok etkinlik düzenledikleri bilgisini vererek “Geleceğimizin teminatı ve en değerli mirasımız olan öğrencilerimizi, günümüzdeki kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla birçok kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri tarafından çeşitli projeler üretiliyor. Biz de dernek olrak böyle bir proje başlattık. ‘Gençliğini önemsemeyen bir millet geleceğe yön veremez. Gençler geleceğimizdir’  düşüncesiyle faaliyetlerimizi artırarak devam ettiriyoruz. Şu ana kadar futbol, basketbol, satranç, ebru, kitap okuma, Osmanlıca kursu gibi etkinlikler düzenledik. Bunların haricinde gençlerimizin bizden isteği olan başka etkinlik olursa, makul bir sayıya ulaşılması durumunda o etkinlikler de düzenlenecektir” dedi.

Bulut 1 yıl sürecek olan proje çerçevesinde gençlerin geçmişini tanımaları amacıyla en kısa zamanda Yozgat’ta huzurevi ziyareti gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi. (ŞAHİN ÖZMEN)

Prof. Dr. Karacabey konferans verdi

YOZGAT – Sorgun İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından “Din eğitiminin, dünü, bugünü, yarını” isimli konferans düzenlendi.

Sorgun Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmacı olarak katıldı.

Din Kültürü öğretmenleri ile İmam Hatip liseleri meslek dersleri öğretmenlerine yönelik konferansta konuşan Rektör İlyas Karacabey,  din eğitiminin dünü, bu günü, yarını hakkında, öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

Din Kültürü ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmenlerinin ders anlatırken nelere dikkat etmesi gerektiğini örneklerle anlatan Karacabey, “Milli Eğitim Bakanlığımız din eğitimiyle ilgili ders kitapları, yardımcı ders kitapları, öğretmen kılavuz kitapları, broşürler, dergiler çıkartıyor. Konuyla ilgili anketler düzenlemek suretiyle ülkemizde din eğitimini her zaman canlı tutmaya çalışıyor” dedi.

Konferansa Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci ve 70 civarında öğretmen katıldı. (OĞUZHAN SAYDAM)

Engelsiz sergi ilgi gördü

YOZGAT- Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezi aracılığıyla yürütülmekte olan ‘Engelleri SODES’le Aşıyoruz’ projesinin son etkinliği ebru, çini ve ahşap yakma ürünleri sergisi ilgi gördü.

Özel eğitim öğrencilerinin SODES Projesi kapsamında açılan kurslarda ürettikleri birbirinden eşsiz ürünler, Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezinde sergilendi.

Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci sergi açan engelli kursiyerlerin uzun yıllardır bu kurslara devam ettiklerini, gerek çini, gerekse bakır işlemeciliği ve diğer kurslarda el becerilerini inanılmaz şekilde geliştirdiklerini ifade ederek “Hepsi el emeği göz nuru olan ürünlerin güzelliği fırsat sunulduğunda bu özel öğrencilerimizin neler ortaya çıkardıklarını gösterdi. Bu ürünleri ortaya çıkaran öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen öğretmenlerimize ve sergimize teşrif ederek bizleri onurlandıran ziyaretçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi. (ORHAN DOĞAN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu