Pamukkale Travertenleri; Kaplıca suları ile çökelmiş karbonat minerallerinin izdivacı gibi idi!

Ekleyen admin on Kas 15th, 2018 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçen hafta Kütahya’da bir proje eğitimde iken, Denizli’den bir arkadaşım “Pamukkale’yi hiç hayatımda görmedim” demiştin. “Muhakkak bekliyorum” dedi. Pamukkale ile ilgili bildiği tüm bilgileri en ince ayrıntılarına kadar anlatacağını ve benim de bu konu ile ilgili bir köşe yazısı yazmam gerektiğini söyledi.

Bende Kütahya’dan Denizli yollarına düştüm tabi ki.

Aslında çok ihmal etmiştim bu tılsımlı yeri görmeyi…

Denizli’ye varır varmaz Denizli’ye özgü nefis bir yemekten sonra,Pamukkale Travertenlerini ziyaret etmek için dinlenmeden yola koyulduk.

Denizli’ye 17 km olduğunu duyunca aslında çok şaşırmıştım. “Ne kadar da yakınmış?” diye içimden düşündüm.

İlk önemli bilgim:Pamukkale travertenleri, Dünya’da hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 29 yerden biri imiş. Bu heyecanımı daha da artırmıştı. Görmek için sabırsızlanıyordum.

Daha içeri girmeden travertenlerin büyüsüne kapılıyorsunuz. Renginin açık ve parlaklığı gözlerinizi kamaştırıyor.Uzaktan bolca resim çekmeye başlıyorsunuz.

Pamukkale Travertenleri, jeolojik olaylar sonucu oluşmuş fay hatlarından gelen termal sıcak su kaynaklarının buradaki kayaçlar üzerine dökülmesiyle ortaya çıkanmucizevi bir yapı.

400 bin yıl öncesine dayanan bir mazisi varmış.Bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal sular ile kayaların oluşturduğu bembeyaz travertenler ile karşı karşıya idim.

Çoraplarımızı çıkarıp paçaları sıvayıp yürümeye başlıyoruz. Havada ekim ayının son haftası olmasına rağmen çok şükür çok iyi üşümüyoruz. Su gerçekten de çok ılık, yaş kış aynı sıcaklığını koruyormuş, harika bir duygu idi ılık suda travertenlerin üzerinde yürümek.

Tamamen doğal yollarla oluşmuş olan Pamukkale travertenleri şifa kaynağı olan 17 adet sıcak su alanı içermekte imiş. Bu suyun neden sıcak olduğunu açıklıyordu.

En dikkat çeken nokta ise etrafta bizim ülkemizden daha fazla turistlerin olması. Ünü dünyanın en ücra köşelerine kadar yayılmış. Çok farklı ülkelerden gelen insanları görebiliyorsunuz. Biz daha çok uzak doğudan gelen insanları görebildik o gün.

Travertenlerden çıkan sular sağlığımıza da çok iyi geliyor imiş.

Özellikle romatizmaya iyi geldiği belirtiliyor. Suya insanların tüm bedenlerini sokmaya çalışması, saatlerce kalmaları, şifa bulma isteklerinden dolayı idi.Bende dakikalarca ayaklarımı bu ılık suya girdirdim.

Dikkat ile bakılırsa travertenler bir çeşit kaya türü.  Bu kayaların küçük bir kimya bilginiz ile kimyasal reaksiyonlara uğradığını tahmin edebilirsiniz. Kayalar üzerinde çökelmeler meydana gelmiş. İşte bu kayalara traverten adı verilmektedir. Kalsiyum karbonatın, zaman içerisinde sertleşmesiyle meydana geldiğini bir kimyacı olarak yanımdaki arkadaşıma söylüyorum.

Benim için gerçekten çok güzel bir seyahatti.

Bu kayaçları incelerken kimya bilgilerimin de tazelendiğini görmüş oldum.

Pamukkale Travertenleri; Kaplıca suları ile çökelmiş karbonat minerallerinin izdivacı idi! Demekten kendimi alamadım…

www.hamditemel.com.tr

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu